Hétfőn a parlamentben Németh Zsolt, a Fidesz képviselője azt állította: magyar-orosz egyezség született arról, hogy Magyarország szerepet vállal a dél-európai gázvezeték építésében, egyidejűleg pedig lemondta az Európai Unió által támogatott Nabucco projektben való részvételt. A fideszes politikus állítását mind Göncz Kinga külügyminiszter, mind Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter cáfolta.
Magyarország mind a Nabucco, mind a Kék Áramlat gázvezeték megépítésében érdekelt - erősítette meg Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter hétfőn a magyar Televízió Az Este című műsorában. A miniszter cáfolta, hogy lenne bármilyen megállapodás Magyarország és Oroszország között gázügyben, ugyanakkor leszögezte, hogy a gázvezetékek építése nem állami projekt, azt a résztvevő országok energetikai cégei finanszírozzák. Magyarország azt a gázvezetéket támogatja, amelyiken gáz érkezhet. Kóka János szavai szerint az ország számára a legfontosabb az energiaellátás biztonsága. Ebből a szempontból fontos, hogy a meglévő útvonalakon kívül másokon is érkezzen gáz az országba.
A kormány szeretné, ha megvalósulna a Horvátországban tervezett cseppfolyós gáz szállítását lehetővé tevő elosztó központ is. "Én a verseny híve vagyok" - jelentette ki a miniszter. A Gazprom által tervezett Kék Áramlat vezetékre utalva hangsúlyozta: Magyarország számára fontos kérdés, hogy amennyiben Oroszország egy Ukrajnát elkerülő gázvezetéket épít ki, akkor az Magyarországot is érintse.
A Nabucco vezetékkel kapcsolatban azt kifogásolta, hogy a tíz éve született terv megvalósítása nem halad, és bizonytalan ki építi meg azt, honnan szállítanák a gázt a vezetéken, és ki veszi meg azt. "Imádom a Nabucco projektet csak látnám" - fogalmazott a miniszter.
Kóka János azt sem tartaná elképzelhetetlennek, hogy a két tervezett vezeték bizonyos szakaszokon "egy vezetékként haladjon". Közölte: kedden fogadja hivatalában az azeri nagykövetet, hogy tájékozódjon, s szándékai szerint a minisztérium küldöttsége a helyszínen tekintené meg, honnan érkezhet a gáz. Ezt követően egyeztet az öt érintett ország minisztereivel. A gazdasági miniszter szerint a magyar elképzelések nem veszélyeztetik az uniós közös energiapolitikát.