Hazánkban a KSH adatai szerint a 2006 évi házasságkötések havonkénti száma jelentős szezonalitást mutatott, és az előző évhez viszonyított többlet vagy hiány hónapról hónapra változott. A tavaszi időszak számottevő csökkenését követően augusztus és szeptember hónapokban csaknem 9 százalékkal többen kötöttek házasságot, mint egy évvel korábban. Az év hátralevő részében is váltakozott a házasságkötések száma, az októberi 11 százalékos visszaesést követően november- decemberben ismét kismértékű emelkedés történt.
Mindezek eredőjeként 2006 év során összességében 0,6 százalékkal, számszerűen körül-belül 270-nel több házasság köttetett. Azonban kétszer annyian válnak el mint ötven évvel ezelőtt. És fele annyi házasság köttetik.
Bajor Marianna, a Párváró.hu társkereső oldal főszerkesztője 20 éve foglalkozik társkereséssel.
„ Az Elite-Contact Club Personal Consulting Exkluzív Társkereső Szolgálat minden megbízójának segítségére van abban, hogy lehetősége legyen külső és belső jó tulajdonságainak megerősítésére és a legmegfelelőbb partner kiválasztására. Olyan jogilag független, felsőfokú végzettséggel bíró, rendezett anyagi körülmények között élő embereknek szeretnénk segítséget nyújtani magánéleti kérdéseik megoldásában, akik arra vágynak, hogy a társkapcsolatuk kölcsönös megbecsülésen túl szerelmen alapuljon, legyen sokféleképpen megalapozott, legyen benne öröm és bensőségesség, amely azt tartóssá teszi.”
A főszerkesztő tapasztalatai szerint az általuk összehozott párok közül 350 esküvő született, válás nélkül.
„Módszerünk lényege a „Similis simili gaudet", vagyis hasonló a hasonlóhoz vonzódik. „ A kapcsolatfelvétel nálunk általában személyes ajánlásra történik, a honlapon lehetőséget adunk egy belső levelező rendszer használatára, de ez csak kiegészítő lehetőség. Mi viszont akkor ajánljuk a személyes kapcsolatfelvételt a társkeresőkkel, ha úgy ítéljük meg, nagy a valószínűsége a komoly tartós kapcsolat kialakulásának, amelyből későbbiekben házasság is lehet. A hozzánk fordulók nem csak ismeretséget szeretnének kötni, hanem azzal a személlyel szeretnének megismerkedni, akit majd házastársukká is választanának. Nálunk rendszeresek a házasságkötések, évente akár 10 is lehetséges.
Gyermekkel vagy anélkül?
Az idillikus házasság
Szepes Mária nyolcvanöt évig élt boldog házasságban. Megannyi könyve jelent meg a szerelemről, szeretetről, ha tehát valaki, ő tudja a tartós házasság titkát.
„Sok változás történt a világban azóta, hogy megöregedtem. Az én házasságom a legideálisabb házasságok egyike volt. Huszonkét évesen mentem férjhez, és ma is vele vagyok. Soha egyetlen veszekedés nem volt közöttünk. A férjem meghalt, én nem mentem újra férjhez".
Az írónő szerint manapság csak a marakodás jellemzi a fiatalokat. "Nem ismerik a karakterológiát, amit tanítok. Ennek az a lényege, hogy tudni kell, két ember összeillik-e. Ha nem tudják, szét fognak válni. A nők soha nem voltak ilyen magányosak, mint most. Pénzt keresnek, a háztartást rendben tartják, gyereket szülnek, összeházasodnak és szétesnek. Ez egy elintézetlen ügy az egész világon - én ennek az ellenkezőjét bizonyítottam.”- mondja az írónő.
„A házasság az idealitást jelenti. Ismerjék meg egymást először a szerelemesek. Most úgy élnek együtt az emberek, hogy nem házasodnak össze. Az utóbbihoz valóban idő kell, sok-sok idő. Azok tudnak együtt maradni, akik kiegészítik egymást. A kettészakadt feleket megtalálni viszont roppant időigényes és nehéz feladat. Más a sejtrendszerük is, amit szintén egyeztetni kell. Mindezt a problémát tetézi, hogy egyre távolabb kerül egymástól a férfi és a nő, mert türelmetlenek."
No de mi van akkor, ha a kapcsolat jól működik, és úgy döntünk, házasodunk?Egy dolog feltétlenül kell hozzá: Pénz. Sok pénz. Utána pegig egy hatalmas lagzi.
A Magyar Esküvő Magazin 2006-os tanulmányából kiderül, a lap olvasói 1 252 125 ezer forintot szánnának esküvőjükre.
A válaszadók 55 százaléka az esküvő után szeretne éven belül gyermeket vállalni, 2 százalékuknak már van gyermeke. A megkérdezettek 54 százaléka katolikus esküvőt, 24 százalék polgári esküvőt, 16 református esküvőt szervez. 52 százalékuk tartaná meg a lagzit étteremben, 10 százalék rendezvényteremben, 2 százalék pedig otthon. Érdekes, hogy a tanulmány szerint összesen 1 százalékuk venné igénybe bármely rendezvényszervező cég szolgálatait, legnagyobb részük (44 százalék) önmaga szervezi a lagzit.