Felkészültebb vállalkozásokat a biztonsági és védelmi iparban
Védelmi és biztonsági együttműködési fórumot tartanak a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szervezésében április 3-án Budapesten hogy az iparágban érdekelt cégek és szakmai szervezetek közös stratégiát és programot dolgozzanak ki az Európai Hadfelszere
2007. április 1. vasárnap 11:32 - Hírextra
Az Európai Védelmi Ügynökség (EDA), amelynek Magyarország is tagja, még tavaly kezdeményezte, hogy 22 ország csatlakozzon az EDEM-hez, de Magyarország - több más tagállammal együtt - távolmaradt. Ennek magyarázta: a magyar védelmi és biztonsági beszerzés 85 százalékban importból történik, ezért nem lehet egyenrangú partnere más országok hadiiparának.
A másik ok az, hogy Magyarország nem értett egyet az ellentételezési tevékenység megszüntetésével, hiszen ez 1995 óta 520 milliárd forint értékű magyar ipari exporthoz és magyarországi külföldi tőkebefektetéshez segítette hozzá hazánkat. Merényi Miklós elmondta, hogy az EDEM-ben való részvétel a ma még nemzetközi viszonylatban versenyképtelen hazai védelmi és biztonsági ipar szereplőit arra kényszerítheti, hogy beruházásokkal, korszerű gyártmányokkal lépjenek piacra.
Fontos szerepet tulajdonít a szakállamtitkár annak, hogy a tudományhoz köthető, nagyobb hozzáadott értéket előállító tevékenységek szerephez jutnak ezen a piacon. Az EDEM-től való távolmaradás megfosztotta például a hazai szoftvergyártókat és a biotechnológia területén tevékenykedőket a védelmi- és biztonsági ipari export lehetőségétől.
A fórumon résztvevőknek lehetőségük lesz elemezni és értékelni a hazai védelmi fejlesztési és beszerzési politikát, az igényeket, a hazai cégek képességeit, valamint a fejlődésükhöz hozzárendelhető gazdasági eszközöket. A csatlakozás időpontjának megválasztása fontos abból a szempontból, hogy ehhez megfelelően felkészültek legyenek a hazai vállalkozások. A biztonsági és védelmi ipar fejlesztése nem lehet iparág-orientált: a fejlesztéseknek illeszkedniük kell az általános gazdaságfejlesztési elvekhez, továbbá a kutatás-fejlesztésre és innovációra támaszkodó, nagyobb hozzáadott értéket képviselő high-tech tevékenységre kell épülnie.
Merényi Miklós emlékeztetett arra, hogy a hazai védelmi ipar jelenleg évi mintegy néhány tíz milliárd forint nagyságrendű piacot jelent, és döntően magyar állami megrendelésekre dolgozik.
Forrás: MTI