A kemoterápia néha nem segít, legfeljebb a ráknak!
A rák kezelésének bevett módszerei, a sebészet, a kemo- és radioterápia egyes esetekben gyorsíthatja a tumorok terjedését a szervezeten belül - állapították meg amerikai kutatók, akiknek sikerült azonosítani a folyamatban kulcsfontosságú szerepet játszó v
2007. április 9. hétfő 15:21 - Hírextra
Az Egyesült Államok Tennessee államában lévő Vanderbilt egyetem kutatói egereken végzett kísérleteik során azt tapasztalták, hogy a kemoterápiás és a sugárkezelés is növelte az állatok szervezetében a TGF-béta mennyiségét.
Ez a vegyület segítette a daganatot, hogy a mellszövetekről átterjedjen a tüdőre, ám amikor olyan antitesteket alkalmaztak, amelyek blokkolták a TGF-béta működését, a terjedés megállt.
A kutatók emlékeztetnek arra, hogy a rák visszatérése a sikeresnek látszó kezelések után jól ismert folyamat. Szerintük ennek az lehet az oka, hogy az elsődleges tumor valamilyen módon elnyomja a többi daganat növekedését, ám amikor ezt kiiktatják, az addig fel nem fedezett tumorok is növekedésnek indulnak.
A kutatást vezető Carlos Arteaga szerint a folyamat egyik kulcseleme a TGF-béta vegyület, amelynek blokkolása megakadályozhatja a rák visszatérését.
A tudósok most mellrákban szenvedők TGF-béta szintjét vizsgálja, hogy megállapítsák a vegyület mennyiségének összefüggését a különböző intenzitású kezelésekkel.
A szakemberek szerint a TGF-béta szintjének mérése segíthet annak megjóslásában, hogy kinél fenyeget a leginkább a rák visszatérése; emellett azonban úgy vélik, hogy a TGF-béta csak az egyik a hasonló szerepet betöltő anyagok közül, közölte az InfoRádió.