A populista demagógiáról beszélt Brzezinski Dávid Ibolyának
A populista politika és a demagógia veszélyeire hívta fel a figyelmet Zbigniew Brzezinski volt amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó, amikor pénteken Washingtonban találkozott Dávid Ibolyával, az MDF elnökével.
2007. április 14. szombat 09:37 - Hírextra
A neves külpolitikai szakértő úgy fogalmazott, hogy a demokráciára nézve veszélyes populizmus és demagógia az európai országokban időnként felüti a fejét, de e káros jelenségeket nem kötötte jobb- vagy baloldali pártokhoz. Dávid Ibolya - aki hatnapos egyesült államokbeli látogatásán a fővárosban és New Yorkban folytat megbeszéléseket - az MTI-nek elmondta: Brzezinski szavait az MDF üzenetnek, bátorításnak vette arra, hogy Magyarországon is küzdeni kell ezen jelenségek ellen.
Brzezinski és Dávid Ibolya egyetértettek: az erős Európai Unió érdeke az Egyesült Államoknak, és az erős Amerika érdeke az Európai Uniónak. Az amerikai szakértő nagy történelmi sikerként értékelte az EU bővítését és optimizmusát fejezte ki abban a tekintetben, hogy képes lesz közös jövőjét új tartalommal megtölteni és alkotmányt írni. A találkozón - amelyen részt vett Charles Gati professzor is - Brzezinski meleg szavakkal emlékezett meg Antall Józsefről, akit a térség egyik legkiválóbb politikusának nevezett.
Az MDF elnöke találkozott a Heritage Alapítványnál Lee Edwards vezető kutatóval, a kommunizmus áldozatai alapítvány alapító-elnökével és Bridgett Wagner nemzetközi igazgatóval. Szót ejtettek arról, hogy az öt fontos konzervatív érték - a kis kormány, a szabad piac, az egyéni szabadság és felelősség vállalása, az erős biztonságpolitika és a hagyományos zsidó-keresztény értékek képviselete - összekötik az MDF-t az amerikai konzervatív politikai erőkkel.
Dávid Ibolya elmondta: minden tárgyalópartnere érdeklődőtt a magyarországi helyzet felől, és mindenki "nagyon élesnek" értékelte a belpolitikai szembenállást, a párbeszéd, a konszenzusra törekvés hiányát. A pártelnök világossá tette, az MDF abban érdekelt, hogy a nemzeti érdekek képviseletéhez minimális egyetértést kellene kialakítani a pártok között az alapvető kérdésekben.
Forrás: MTI