Kína hatalmi játszmái
Feltűnés nélkül távolították el a kínai főcenzort, akinek egy közelmúltbeli döntése nagy felháborodást váltott ki az ország internetes közösségében. Megfigyelők szerint a lépés illeszkedik az új kormányzati törekvésbe, amely a nagyobb átláthatósággal igye
2007. április 25. szerda 16:20 - Hírextra
Long Szin-min a nagyhatalmú Központi Sajtóadminisztráció nevű szervezetet vezette, és hivatalosan ezután is megtartja posztját, ám már a párt központi irodalmi központjának lesz a helyettes igazgatója, ami jelentős lefokozást jelent.
Elmozdítása után számos találgatás jelent meg az okoktól, a korrupciógyanús földeladásoktól könyvek túlbuzgó betiltásáig, amely egyes hírek szerint még a pártvezetésnél is kiverte a biztosítékot.
Nyolc olyan könyvről van szó, amely a kortárs kínai történelemmel foglalkozik, és betiltásuk ellen rengetegen tiltakoztak.
A sok szempontból kétarcú kínai sajtópolitika irányítói végül úgy döntöttek, hogy a meglévő készletet értékesíthetik, de nem nyomtathatnak új példányokat, és a kiadókat is megbüntették.
A kínai kormány megpróbál sajátos egyensúlyt fenntartani sajtópolitikájában: továbbra is tilos minden olyan információ nyilvánosságra hozatala, amely tovább szítaná a szociális elégedetlenséget vagy veszélyeztetné a kommunista párt hatalmát, ugyanakkor a 2008-as pekingi olimpia előtt szeretnének kedvezőbb képet kialakítani az országról, közölte az InfoRádió.