Kőkorszaki rágógumi
Ötezer éves rágót fedezett fel egy brit régészhallgató Finnországban. A nyírfagyantából készült labdacs megőrizte újkőkorszaki rágcsálójának foglenyomatát is.
2007. augusztus 21. kedd 14:44 - Hírextra
A Derby Egyetem professzora a felfedezés után elmondta, hogy a kőkorszak utolsó részében élő emberek széles körben használták a nyírfagyantát, amely gyulladáscsökkentő hatása miatt alkalmas a száj betegségeinek kezelésére, de az eltört edények megragasztására is alkalmazták.
"A neolitikumban az emberek rájöttek, hogy az anyag rágcsálása hasznos az ínygyulladás ellen" - jelentette ki Trevor Brown, hozzátéve: a gyanta fenoltartalma biztosítja a gyulladáscsökkentő hatást.
A professzor - aki a gyantát megtaláló Sarah Pickin egyik oktatója - kiemelte: a leletet különösen értékessé teszi, hogy a fognyomok is megmaradtak.
Sarah Pickin nagyon lelkesen nyilatkozott, mint mondta, nagyon élvezi a finnországi ásatást, szeretne a jövőben is ott dolgozni. A Finnország nyugati partján lévő Kierikki Központban a felfedezés idején öt brit hallgató dolgozott önkéntesként.
A 23 éves régészhallgató egy borostyán gyűrűt és egy nyílhegyet is feltárt, amelyeket a laboratóriumi vizsgálatok után kiállítanak a központban.(InfoRádió)