Lemondott a miniszterelnök
Megbízatásának visszavonását kérte II. Albert királytól Belgiumban csütörtökön Yves Leterme kijelölt miniszterelnök, miután nem sikerült életképes kormánykoalíciót összeállítania a júniusi választáson győztes pártokból.
2007. augusztus 24. péntek 08:20 - Hírextra
A volt flamand kormányfő, aki elsősorban a holland ajkú Flandriának kedvező programját szerette volna elfogadtatni tervezett koalíciós partnereivel, esti közleményében úgy fogalmazott: tárgyalásai során azt állapította meg, hogy "pillanatnyilag lehetetlen olyan ambiciózus kormányprogramot összeállítani, amelyre a választók június 10-én szavazva világos megbízást adtak". A király egy szóvivő közlése szerint elfogadta Leterme döntését.
Várhatóan újabb egyeztetések kezdődnek arról, milyen pártösszetételű koalíció összeállására van esély. A kereszténydemokrata Leterme volt flamand kormányfő a két és fél hónappal ezelőtt lezajlott választások óta hiába próbálkozott összeegyeztetni a francia ajkú (vallon) és a flamand pártok programjait. A politikus elsősorban saját törekvéseit igyekezett elfogadtatni vallon partnereivel, akiket azonban a jelek szerint nem tudott rávenni arra, hogy hozzájáruljanak: munkaügyi, közlekedési, igazságügyi és főként pénzügyi kérdésekben bővítsék a tartományok jogkörét (elemzők szerint ez a bővítés a gazdagabb Flandriának kedvezne).
Legnagyobb ellenállásba Leterme a sajtó szerint éppen pártja vallon testvérpártjánál, a kereszténydemokrata CDH-nál (Humanista Demokratikus Centrum) ütközött, amely nem fogadta el az alkotmánymódosítást is jelentő államreform szükségességét. II. Albert király vasárnap bízta meg a kijelölt miniszterelnököt azzal, hogy tegyen még egy kísérletet a koalícióalakításra.
Leterme előzőleg már azt jelezte, hogy kibékíthetetlennek tűnnek az ellentétek a pártok álláspontjai között. A június 10-i választások nyomán széles körben osztani kezdték azt a vélekedést, hogy Belgiumban a flamand és a vallon kereszténydemokraták, illetve liberálisok négypárti nagykoalíciója lenne a legjobb megoldás (a választáson a flamand pártok közül a kereszténydemokraták, a vallonoknál a liberálisok szerepeltek legjobban). A szocialisták a várakozások szerint ellenzékben maradnak.
Forrás: MTI