Szalóki Gabriella projektkoordinátor az MTI-nek elmondta: a szolgáltatásban az OSZK mellett Ausztria, Dánia, Észtország, Németország, Portugália, Szlovákia, Szlovénia egyetemi és állami könyvtárai vesznek részt. Egyelőre 13 könyvtár állományából válogathatnak az érdeklődők.
A szakember beszámolt arról, hogy az OSZK állományából azokat az 1840 és 1920 közötti könyveket lehet digitális formában megrendelni, amelyeket már nem védenek a szerzői jogok.
Az érdeklődők a kiválasztott ritkaságot egy internetes űrlapon rendelhetik meg, amelynek elküldése után e-mailben kapnak árajánlatot arról: mennyibe kerül a kért könyv digitalizálása.
A megrendelt könyvet az online elérés mellett CD-n vagy DVD-n is kérhetik az érdeklődők. Emellett szövegfelismertetést is lehet kérni, ezzel a szolgáltatással szavak kereshetők a szövegben - tette hozzá Szalóki Gabriella.
A szolgáltatás elsősorban a kutatókat, diákokat, gyűjtőket, gyengén látókat célozza meg. A már megrendelt könyveket egy központi szerveren tárolják digitális formában, így azok bármikor újra elérhetővé válnak.
A szolgáltatás internetes honlapja szerint az eBooks on Demand (EOD) program 2006 őszén indult. A projektet az Európai Unió azzal a céllal támogatja, hogy a kulturális szférában új üzleti modellt dolgozzon ki a régi könyvek (1500-1900) digitalizálására. A szolgáltatás nem profitorientált, a szolgáltatásért kért díjak csupán a tárolás és a fenntartás költségeit fedezik.