A sportban jövőre felborulnak az erőviszonyok
A pekingi olimpia előtt alig egy évvel Oszakában rendezett atlétikai vb jó alkalmat nyújt a sportág erőviszonyainak felmérésére, a 2008. évi nyári játékok várható főszereplőinek meghatározására.
2007. szeptember 3. hétfő 09:10 - Hírextra
Az Egyesült Államok változatlanul kimagaslik a mezőnyből, elsősorban a futószámokban érződik - helyenként már nyomasztó - fölénye a világ többi országával szemben. Jó példa erre a férfiak 400 méteres síkfutása, ahol három amerikai osztozott az érmeken.
Nőtt a távolság az USA és Oroszország között - az utóbbit ráadásul Kenya leszorította az éremtáblázat második helyéről. Míg két évvel ezelőtt, a helsinki vb-n az amerikai és orosz elsőségek száma 14, illetve 7 volt, Oszakában 14:4-re módosult az arány. Az oroszok kezdenek leszakadni, s ez nem magyarázható kizárólag a női kalapácsvetésben birtokolt korábbi hegemóniájuk elvesztésével. (A világcsúcstartó Liszenko a vb előtt megbukott egy doppingellenőrzésen, Helsinki bajnoka, Kuzenkova pedig teljesen formán kívül hajított Oszakában, és csak 12. lett.)
Az éremtáblázaton látható változások egyik legfeltűnőbbje, hogy az atlétikában korábban - elsősorban vágtázói révén - középhatalomnak számító Franciaország visszaesett. 2005-ben még 2 arany-, 1 ezüst és 4 bronzérmet szereztek a piros-fehér-kék trikolóros versenyzők, idén viszont be kellett érniük 2 ezüsttel. Előrébb léptek ugyanakkor a németek: a helsinki 3 helyett Oszakában 7 érmet gyűjtöttek be (főként női dobóatlétáik révén), közte 2 aranyat.
Az már évek óta nem meglepetés, hogy kiváló közép- és hosszútávfutói révén előkelő helyen zár a vb éremtáblázatán Kenya és Etiópia. Főleg az előbbi mutat látványos fejlődést, hiszen idén - 13 éremnek, köztük 5 aranynak köszönhetően - a tabella 2. helyén végzett, megelőzve az oroszokat!
Még Kenyánál is nagyobb ugrást produkált Oszakában Kína. A jövő évi olimpia házigazdáján látszik, hogy mindent elkövet majd a versenysport "két nagyágyújának" a megszorongatásáért. Korábban kínai versenyzők nevével főként a tollaslabda, az íjászat, a sportlövészet, a műugrás meg a torna eredménylistáin találkozhatott a közönség. Legutóbb, az athéni olimpián azonban olyan sportágakban is letették a névjegyüket - például teniszben, megnyerve a női párost! -, amelyekben évtizedeken át nem vett részt olimpián kínai versenyző.
Oszaka ezen a téren is ébresztő volt a világ többi országa számára. Kína a két évvel ezelőtti 26. helyről a 13-ikra jött fel, a világklasszis gátfutó, Liu Hsziang (Liu Xiang) révén megszerezve első atlétikai vb-aranyérmét. (Liu honfitársa, Si Tung-peng (Shi Dongpeng) 5. lett a 110 méteres gátfutásban.) A kínai nők is kitettek magukért az atlétikai vb-n: Csou Csün-hsziu (Zhou Chunxiu) ezüstérmet szerzett maratonfutásban, Csang Van-hszin (Zhang Wenxin) bronzérmet nyert kalapácsvetésben. Szun Taj-feng (Sun Taifeng) diszkoszvetésben, Huang Hsziao-hsziao (Huang Xiaoxiao) pedig 400 gáton lett ötödik. A súlylökés nyolcas döntőjében nem kevesebb, mint három kínai állt a dobókörbe, s végül a 4., a 6. és a 7. helyen zártak. Közülük Ling Li csak pár centiméterrel maradt le a dobogóról.
A fentiek alapján nem túlzás azt állítani, hogy a pekingi olimpián minden korábbinál kiegyensúlyozottabb küzdelem várható az érmekért. Athénban az USA 35, míg Kína 32 aranyérmet szerzett, amivel az utóbbi megelőzte Oroszországot. A sportágak zömében tapasztalható lendületes kínai előretörés láttán nem nagy merészség azt leírni, hogy jövőre Kína megszorongathatja, esetleg meg is előzheti a rendre az éremtáblázat élén végző Egyesült Államokat.
Forrás: MTI