Brit mecsetek szélsőséges muzulmánok kezén
Egy szélsőséges muzulmán mozgalom irányítása alatt áll a brit mecsetek csaknem fele, állítja a Times című londoni napilap pénteki internetes kiadása. Az úgynevezett deobandi csoport egyik vezető brit hitszónoka, a 36 éves Riyadh ul Haq nem ismeri el a nyu
2007. szeptember 7. péntek 15:41 - Hírextra
Haq elítéli azokat a mohamedánokat, akik büszkék arra hogy britek és a hit megcsúfolásának tartja, ha egy muzulmán más vallásúval barátkozik. A hitszónok jelenleg iszlám akadémiát tart fenn Leicesterben, régebben pedig a birminghami nagymecset imámja volt.
A Times szerint a Nagy-Britanniában nevelkedett Riyadh ul Haq - aki támogatja a fegyveres dzsihádot, megveti a zsidókat, keresztényeket és hinduistákat - a legesélyesebb a brit deobandi mozgalom szellemi vezetői posztjára. A rendőrség adatai alapján az ultrakonzervatív mozgalom hatáskörébe tartozik 600 az 1350 működő brit mecsetből. A 26 iszlamista szemináriumból 17 deobandi, ezek adják a brit muzulmán hitszónokok 80 százalékát. A Bury-i hitiskolában például tiltják a televíziózást, a művészetek bármilyen formáját és a sakkot, a focit pedig "a fiatalságot megrontó rákos képződménynek" nevezik.
A londoni lap úgy véli, hogy a feltárt tények ellentétben állnak a brit kormány állításával, miszerint a legnagyobb veszélyt az országra a külföldről beszivárgó radikális hitszónokok jelentik. A Times ugyanakkor aláhúzza, hogy nem minden deobandi hívő támogatja Riyadh ul Haq nézeteit.
A deobandi mozgalom az indiai Deoband városáról kapta a nevét, ahol a brit gyarmati uralom alatt, a XIX. század közepén alapították, ahonnan később elterjedt egész Dél-Ázsiában. A napjainkban radikálisnak számító elképzeléseket valló mozgalom Pakisztánban párttal is rendelkezik (Dzsamat Ulema Iszlam). A legismertebb deobandi csoport az afgán tálib mozgalom.
Forrás: FH