Bircher Erzsébet elmondta, hogy a felvonultatott értékeket a hazai közgyűjtemények kölcsönözték saját kollekciójukból a tárlat idejére. A kiállítás ebben az értelemben a magyar múzeumok ajándéka a bányászati múzeum közönségének - fogalmazott az igazgató.
A bemutató valamennyi darabja a bányászathoz kapcsolódik. A látogatók elé tárnak például több száz éves mérőműszereket az olajipari, a néprajzi és a műszaki múzeum gyűjteményéből.
Az Iparművészeti Múzeum jóvoltából a besztercebányai bányászat XVIII. századi, páratlan ötvös-emlékeiből, az úgynevezett úrvölgyi edényekből is gazdag válogatást láthatnak az érdeklődők.
A Magyar Nemzeti Múzeum ötvöstárgyakkal, Bakonyi Árpád magángyűjtő képzőművészeti alkotásokkal járult hozzá a jubileumi kiállításhoz. A tárgyi emlékeket kiegészítő képzőművészeti alkotások legismertebb darabja Csontváry Kosztka Tivadar Selmecbánya című festménye.
A január közepéig látogatható kiállítás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával és néhány szakmai vállalkozás segítségével jött létre - mutatott rá az igazgató.
Bircher Erzsébet a múzeum 50 éves történetét felidézve szólt az elmúlt évtizedek legfontosabb változásairól is. Kiemelte, hogy 17 éve alapítványi formában működik a korábban ágazati finanszírozású intézmény.
Fenntartásának újszerű körülményei között oldja meg a bányászat helyzetének megváltozásából adódó szakmatörténeti feladatait. Így egyebek között átvette azokat a fenntartó nélkül maradt kiállítóhelyeket és gyűjteményeket - köztük az Oroszlányi Bányászati Múzeumot és a volt Mecseki Bányászati Múzeumot -, amelyeket szakmai szempontból megőrzendőnek ítélt - hangsúlyozta az igazgató.
Jelenleg a múzeum legnagyobb fenntartója a magyar állam, amely az alapítványon keresztül a múzeum éves költségvetésének felét biztosítja - tette hozzá Bircher Erzsébet.