A javaslat legfontosabb eleme, hogy megpróbálja kivonni a nyugdíjrendszert a pártpolitikai csatározásokból - mondta a képviselő az MTI kérdésére válaszolva.
Ennek egyik eszköze az, hogy létrehozza a társadalombiztosítási tanácsot, amely a lényeges döntéseket meghozná a parlament helyett - tette hozzá.
A javaslat fontos eleme, hogy a nagyléptékű, fontos döntéseket két parlamenti ciklus egybehangzó határozatára bíznák, amivel ki lehetne küszöbölni a ciklusokhoz kötött és "szavazatvásárlási kényszerrel bíró" pártpolitikai szempontokat.
A javaslat szétválasztja a szolidaritási szempontokat a biztosítási szempontoktól.
A biztosítási szempont érvényesülésének a lényege az az egyéni számlavezetési rendszer, amely a befizetett járulékokat gyűjti össze, ez pedig befektetve, kamatoztatva biztosítja az öregségi, a rokkantsági és az özvegyi nyugdíjak folyósíthatóságát.
A szolidaritási elem érvényesítésére bevezetnék az állampolgári nyugdíjat, amely megnyílna azok számára, akik járulékfizetéssel nem teremtettek alapot a nyugdíjazásukra. Ezt a költségvetésből fedeznék, s ugyanolyan elem lenne, mint a jelenleg már létező szociális juttatások.
A képviselő kiemelte a családpolitikai szempontokat, amelynek egyik lényeges eleme az lenne, hogy a jövedelemadó egy részét átirányíthatnák a gyermekek a szülők nyugdíjához. Ez hasonlóan működne, mint jelenleg az egyházi és alapítványi célokra fordított egyszázalékos felajánlások, de természetesen a százalék ebben az esetben nagyobb lenne.
Harrach Péter hangsúlyozta, hogy ez az elem a gyermeknevelést, mint társadalmilag hasznos tevékenységet jutalmazná.
A javaslatban szerepel egy olyan elem is, ami a munkaadói járulék kedvezményeit jelenítené meg a többgyermekes családanyák esetében.