Bojtos Ferenc, az egyesület irodavezetője elmondta, hogy ennek legegyszerűbb módját választották: facsemeték helyett tölgymakkot dugnak a földbe, s így jövő tavasszal csak figyelni kell a felcseperedő újulatot.
Az akcióban a szervezett csoportos programok mellett mindenki önkéntes alapon, egyénileg is részt vehet. Ekkor nincs más teendője, mint nagy tölgyeink alól begyűjteni a makkot, s azt a nekik megfelelő, eleddig fátlan helyre elültetnie, egy 5 centiméter mélységű lyukba. E műveletnél persze nyugodtan lehet partizánkodni, arra azonban ügyelni kell, hogy milyen a terület vízellátása, hogy nem kaszálják-e rendszeresen, illetve számításba kell venni azt is, hogy remélhetőleg majdan 6-10 méteres lombkoronát is növeszthet az elplántált makkocska. Ideálisak e szempontból a foghíjas fasorok, fátlan útszegélyek, kopár, gondozatlan közterületek, de mindenki a maga portáját is gazdagíthatja, vagy huncutul meglepheti szomszédját is.
Aki szervezett formában akar kapcsolódni az akcióhoz, az egyesület önkénteseivel október közepén a Maros-zugban vehet részt a makkdugdosásban. Itt egy nagyobb összefüggő területen egy kivágásra ítélt, nem őshonos fajokból - zöld juhar, amerikai kőris - álló erdő kiváltására telepítenek majd tölgyeket, illetve egy útmenti fasor kialakításán ügyködnek majd. Ehhez a programhoz a szervezők várják - a jelentkezők mellett - felajánlásként a napokban már hullani kezdő makkokat is, melyeket persze szintén lehet gyűjteni magányos harcosként vagy csoportosan is - mondta a természetvédelmi szakember.