Budai Bernadett kormányszóvivő a kihelyezett sajtótájékoztatón elmondta, hogy Magyarországon a 2006. évi GDP 17-18 százalékát, mintegy 3.700 milliárd forint tett ki a feketegazdaság, ami nagyjából megfelel az egy év alatt nyugdíjakra, illetve az egészségügyre fordítandó összeggel.
"Amennyiben sikerülne a feketegazdaságot átterelni a fehérgazdaságba, akkor az így felszabaduló milliárdokat egyebek mellett általános forgalmi-, és személyi jövedelemadó-kulcsok mérséklésére lehetne fordítani" - hangsúlyozta a Budai Bernadett.
Kifejtette: a kormány a feketegazdaság elleni harc részeként szeptember 1-jén létrehozta az egységes Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóságot, október 1-jén megalakul a központosított élelmiszerbiztonsági szervezet, míg az országgyűlés hamarosan elfogadja az egységes élelmiszerláncról szóló törvényt, ami a földtől az asztalig ellenőrizné a növények, élelmiszerek minőségét.
Bobál Pál, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, Közép-magyarországi Regionális Felügyelőségének igazgatója elmondta, hogy az év első kilenc hónapjában a regionális hatóság összesen 12 ezer fogyasztóvédelmi vizsgálatot végzett, és ezek 65-70 százalékában találtak szabálytalanságot, amiért mintegy 40 millió forintos fogyasztóvédelmi, míg csaknem 30 millió forintos minőségvédelmi bírságot szabtak ki.
A fogyasztóvédők az első fél évben országosan mintegy 600 millió forintos fogyasztóvédelmi, minőségvédelmi és szabálysértési bírságot vetettek ki, 80 millió forinttal többet, mint 2006 januárja és júniusa közötti bázisidőszakban.
A Fidesz szerint a kormány csak szavakban küzd a feketegazdaság ellen, hiszen eddigi tevékenységük során semmiféle eredményt nem sikerült elérniük a feketegazdaság elleni küzdelemben.
A feketegazdaság elleni küzdelem három lépcsőfoka: a korrupció visszaszorítása, a bürokrácia leépítése és az adócsökkentések - írta reagálásában Cser-Palkovics András, a párt helyettes szóvivője.