A miniszterelnök szerint jó szakmai és szakmapolitikai döntés a hétfői megállapodás, amely elsősorban a biztosítottak érdekeit szolgálja.
A kormányfő kiemelte: a pénztárak legfontosabb szerepe, hogy az egészségügyi szolgáltatókat arra ösztönözze, hogy az állampolgároknak jobb szolgáltatást nyújtsanak, és lehetőleg a legolcsóbban, majd az így megszerzett jövedelmet visszafordítsák az egészségügyi szolgáltatás megújításába.
Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy szerinte nincs ma Magyarországon olyan ember, aki úgy gondolja, hogy a mai társadalombiztosító közvetlenül képviselte őt abban a folyamatban, amikor egészségügyi szolgáltatást vásárolt. Hozzátette: az emberek többsége még ha használja is a tb nevét, lényegében nem is tudja, hogy ez biztosítóként létezik.
A kormányfő helyesnek nevezte az egységes társadalombiztosítás megőrzését. Kitért arra, hogy ebben a kormány és az ellenzék között nincs vita.
"Egységes biztosítási rendszer marad Magyarországon, ha úgy tetszik egy darab biztosító, és a biztosítás keretein belül több pénztár" - hangsúlyozta a miniszterelnök. Hozzátette: a több pénztár annak érdekében tesz, hogy mi biztosítottak jó szolgáltatást kapjunk, és ha valaki nem nyújt jó szolgáltatást, akkor azzal nem kötnek szerződést.
A kormányfő álláspontja szerint olyan feltételeket kell létrehozni, amelyben összeilleszthető a köz- és a magánérdek, de fenn kell tartani a közérdek elsődlegességét. Hangsúlyozta: az egészségügy egésze közös nemzeti ügy, nem egyszerűen piaci kérdés.
A biztosítók pénztári részvételéről szólva azt mondta: erről még sokat kell tárgyalni. Úgy fogalmazott: "a korábbi tárgyalások azt mutatták, hogy az a fontos, hogy tiszta és világos viszonyok jöjjenek létre".
A koalíciós megállapodás egyik legfontosabb elemének azt nevezte, hogy világos helyzetet teremt. Mint mondta, úgy véli, a rendszer a bevezetését követő egy-két éven belül, még a 2010-ig terjedő ciklusban bizonyítani fogja, hogy rendet, nyugalmat és jobb minőségű szolgáltatást tud nyújtani az egészségügyben.
A koalíciós pártok hétfőn este tartott megbeszélését követően Kökény Mihály, az MSZP szakpolitikusa jelentette be, hogy politikai egyezség született az egészségbiztosításról. Elmondta: a rendszer alapegysége a megye lesz, a közép-magyarországi régióban (Budapest és Pest megye) pedig négy pénztár alakulhat meg.
A szocialista politikus úgy vélte: a korábban tervezett és vállalt határidő, október vége tartható, a kormány akkor elfogadhatja a törvényjavaslatot. Az új egészségbiztosítási rendszer 2008 januárjától indulna.
Horváth Ágnes, egészségügyi miniszter hétfőn elmondta: a 22 területi egységből 18-at tesznek ki a megyék, 4-et pedig a közép-magyarországi régió. A tárcavezető kitért arra, hogy az első félévben szabadon toborozhatnak a pénztárak biztosítottakat. Egy megyéért egy pénztár lesz a felelős, de ez nem jelenti azt, hogy a megye minden lakójának ahhoz a pénztárhoz kell tartoznia.