"A Magyar Demokrata Fórum péntek reggelre megbeszélésre hívta a magyar parlamenti pártok Európa tanácsi képviselőit. Úgy véljük, hogy szükséges a jövő heti Európa tanácsi parlamenti közgyűlés előtt megnéznünk azokat a lehetőségeket, amiket tenni tudunk a Benes-dekrétumok újraaktualizálása ellen" - hangsúlyozta Almássy Kornél.
Az MDF szerint az Európa Tanácsnak ebben a kérdésben meg kell szólalnia és valamifajta állásfoglalást kellene kiadnia. Ugyanakkor egyelőre kérdéses, hogy milyen formában lehet fellépni a parlamenti közgyűlésen a Benes-dekrétumok megerősítése ellen - tette hozzá Almássy Kornél.
A politikus szerint a magyar képviselőknek hangsúlyozniuk kellene, hogy olyan folyamatok indultak meg Szlovákiában, amelyek ellentétesek az európai értékrenddel és az emberi jogokkal.
Az MTI kérdésére Almássy Kornél elmondta: minél nagyobb civil ellenállásra van szükség a kérdésben, az MDF minden józan, higgadt, nacionalista felhangoktól mentes demonstrációt támogat.
A Magyarok Világszövetsége kedd estére demonstrációt szervez Szlovákia budapesti nagykövetsége elé a Benes-dekrétumok megerősítése ellen.
A szlovák parlament múlt csütörtökön határozatban erősítette meg a felvidéki magyarok és a németek II. világháború utáni meghurcoltatását törvényesítő Benes-dekrétumok érinthetetlenségét.
A kormányhoz tartozó nacionalista erő, a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) indítványa nyomán immár törvény által védett dekrétumok alapján az akkori Csehszlovákiában a magyarokat és a németeket megfosztották állampolgárságuktól, kitelepítették, csehországi kényszermunkára hurcolták el őket, s történt mindez a kollektív bűnösség elve alapján, amely elv az Európai Unió számára deklaráltan elfogadhatatlan. Slota pártja a szlovák parlamenti pártok erőteljes támogatásával, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) törekvéseinek ellenében érte el a dekrétumok érinthetetlenségének törvényesített védelmét.
A szlovák döntés ellen a magyar köztársasági elnök, a kormányfő és az Országgyűlés elnöke is tiltakozott. Emellett a parlamenti pártok is elítélték a döntést, csakúgy mint a magyar európai parlamenti képviselők.