Mint a tudományos kutatások is mutatják, "annak ellenére, hogy a kilencvenes évektől kezdődően megindult valamiféle társadalmi foglalkozás (...) a romák ügyével, a romák helyzete általában nem javult. Sok esetben konzerválódik az az állapot, amely a rendszerváltás után kialakult, a romák kétharmadának változatlanul nincs munkája" - mondta Kállai Ernő az Együtt Európában - a cigányság esélyegyenlőségéért címmel rendezett konferencián.
A kisebbségi ombudsman azt a kérdést tette fel: mi lesz a társadalommal, ha a felnövekvő roma generációk tagjai továbbra sem kapnak majd megfelelő végzettséget és tartósan munkanélküliek lesznek.
Sólyom László köztársasági elnök a tanácskozásra küldött üzenetét Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője olvasta fel.
Az államfő azt írta: a cigányság kultúrájával gyarapítja a többségi közösség értékeit. Történelmi, társadalmi hátrányai leküzdésében ez a többség ugyanakkor a cigányság segítségére siet.
A többségnek "minden eszközzel ki kell állnia az emberi jogok tisztelete mellett, valamint támogatnia kell az esélyegyenlőség valódi megteremtését, akár a pozitív diszkrimináció eszközeivel is".
Sólyom László 2004-ben készült felmérések adataira hivatkozva rámutatott: a Magyarországon született gyerekek 16 százaléka roma. Ezek a gyerekek a felnövekvő generáció jelentős részét képezik, éppen ezért a többségi nemzetnek is érdeke, hogy megfelelő oktatásban részesüljenek, és később munkához jussanak.
Az államfő kiemelte: közös a felelősségünk abban, hogy megteremtsük a bizalom légkörét cigány és nemcigány között.
A tanácskozást a Cigány Tudományos Művészeti Társaság rendezte.