Kegyetlenség nélküli tankönyv
Több mint 120 ezer ember tüntetett Japánban, az ország déli részén lévő Okinava szigetén a történelemtankönyvek anyagának megváltoztatása ellen. A japán kormány ugyanis elrendelte, hogy a tananyagból vegyék ki azokat a részeket, amelyek a japán hadsereg O
2007. szeptember 29. szombat 17:57 - Hírextra
A tankönyvek eddig azt írták, hogy a második világháború végén a japán hadsereg felszólította az Okinaván élőket, hogy inkább legyenek öngyilkosok, minthogy megadják magukat az amerikaiaknak. Állítólag még kézigránátokat is kiosztottak az embereknek, és arra kényszerítették őket, hogy robbantsák fel magukat és családjukat.
A japán kormány azonban, főleg konzervatív történészek nyomására, úgy döntött, hogy változtat a második világháborúban brutálisnak tartott japán hadsereg megítélésén, és kiveszi ezeket a részeket a történelem tankönyvekből. A történészek szerint ugyanis egyáltalán nem bizonyított, hogy a katonák bárkit is kényszerítettek volna, hogy öngyilkos legyen.
Az okinavai kormányzó szerint azonban nem szabad elhallgatni a japán hadsereg akkori véres tetteit, és továbbra is tananyagként kell oktatni a történteket.
Okinava szigetén ez volt a legnagyobb tömegmegmozdulás azóta, hogy az Egyesült Államok 1972-ben visszaadta a területet Japánnak, de a japán kormánnyal kötött egyezmény alapján továbbra is csapatokat állomásoztat a szigeten.
1945 márciusa és júniusa között több mint 200 ezer japán civil és katona halt meg Okinaván.
Forrás: FH