A világ legnépesebb országa részben a Global Environment Facility (GEF) nevű nemzetközi környezetvédelmi alap nyomására határozta el, hogy 10 éven belül felhagy a hagyományos villanykörték gyártásával - mondta Monique Barbut, a GEF vezetője. A kínai programot hivatalosan az indonéziai Bali szigetén decemberben megrendezésre kerülő klímakonferencián jelentik be.
A hagyományos izzók leváltása évente mintegy 500 millió tonna, üvegházhatást okozó széndioxidtól szabadíthatja meg a Földet. Kína az első fejlődő ország, amely beleegyezett a programhoz való csatlakozáshoz, és egyedül mintegy 25 millió dollárt (közel 4,5 milliárd forintot) fordít az ezzel kapcsolatos beruházásokra.
Az energiatakarékos izzók előállítási költsége a hagyományos égőköz képest négyszer magasabb, az élettartama viszont tízszer nagyobb, ennek ellenére a szegény országokban élő emberek közül sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy egyszerre négyszeres árat fizessenek - hangsúlyozta Barbut, hozzátéve, hogy a nemzetközi programmal a harminc különböző égő gyártása helyett akár négy vagy öt fajtára szoríthatják le a kínálatot, és ez a gyártáshoz szükséges felszerelések árát jelentősen csökkentheti.