A kutyák fertőző májgyulladását adenovírus idézi elő (CAV-1). Minden korcsoport fogékony rá, de főleg a fiatal, nem immunis állatokon jár klinikai tünetekkel.
Hogyan terjed a kór, melyek a tünetei?
A fertőzés a kutyák közvetlen érintkezésével, a nyál és a vizelet útján, de a táplálék, ivóvíz és a kutyákkal kapcsolatba került tárgyak közvetítésével is terjed. A lappangási idő általában 2-5 nap. A gyógyult és a fertőzésen tünetmentesen átesett állatok is 4-6 hónapig vírushordozók maradhatnak. A 3-12 hónapos kor közötti kutyák különösen érzékenyek.
A kórkép igen változatos lehet. Előfordul tünetmentes átvészelés, de 1-2 nap alatt elhullással végződő túl heveny, 3-5 napig tartó heveny vagy 6-14 napra elhúzódó félheveny lezajlást is megállapítottak már az állatgyógyászok. Heveny esetekben 40-41 fok hőmérséklet mellett az állatok levertek, étvágytalanok, szomjasak és ismételten hánynak.
A gyógyulási szakban a szaruhártya ödémája kék színűvé színezi a kutyák szaruhártyáját. A betegek szájnyálkahártyáján vérzések jelennek meg, és később sárgaság is kialakul.
A megállapított fertőző májgyulladást célzott antibiotikum kezeléssel és infúzió adásával lehet gyógyítani. A betegség megelőzése, elkerülése céljából
élő vagy inaktivált CAV 1adenovírust, valamint élő CAV-2-est tartalmazó kombinált vakcinákkal kell az állatot beoltatni. Ezt minden kutyatartó figyelmébe ajánljuk.