Ma már szinte minden tudunk róla: az aztékok idejében vallási ceremóniáknál, termékenységi rítusoknál használták, valaha a kakaóbabot pénzként alkalmazták, a belőle készült ital pedig erősen fűszeresen itták a régi idők jómódú családjai.
Diadalútja manapság nemcsak finom ízének, de annak is köszönhető, hogy bár magas a kalóriatartalma, erősíti az érfalat, szabályozza az immunrendszert, endorfin tartalma örömet okoz, lassítja a sejtöregedést antioxidánsai révén. Ez persze elsősorban a magas kakaótartalmú csokoládékra igaz.
Ahány ország, annyiféle csokoládé: az olasz giandujától a belga pralinéig, a hollandiai tejszínes, forró csokoládétól a svájci krémcsokiig és a híres osztrák, valamint magyar cukrász készítményekig számos formában élvezhetik az emberek szerte a világon e "bűnös" édességet.
A csokoládét ma már ritkán alkalmazzák önmagában: a cukrászok nugáttal, marcipánnal, társítják, valamint cukrot, tejszínt, tejport kevernek bele. A gianduja pedig olyan csokoládé, amelyben a kakaómasszát pörkölt mogyoróval dúsítják.
A keddi tájékoztatón új magyar édesség premierjének lehettek tanúi a meghívottak: a Szamos Marcipán Mozartgolyója már kapható a cég cukrászdáiban és édességboltjaiban.
Az édességet Wolfgang Amadeus Mozartról nevezték el és egy salzburgi cukrász találta fel 1890-ben. Ma már számos osztrák és német cég gyártja. Magyarországon először a Szamos Marcipán Kft. műhelyeiben kezdik meg a nagyüzemi gyártást.