Kékesi Tibor (MSZP) szerint az adórendszerrel szemben az a két elvárás, hogy legyen stabil és kiszámítható, illetve alkalmazkodjon az Európai Unió igényeihez. A szocialista képviselő közölte: nem lesz értékalapú ingatlanadó, de megmarad az a lehetőség, hogy az önkormányzatok területi alapon is vethessenek ki adókat. Kékesi Tibor elfogadásra ajánlotta a törvényjavaslatot, amely szavai szerint megfelel a konvergenciaprogramnak is.
A kereszténydemokrata Harrach Péter felszólalásában a családi adózás mellett érvelt. Mint mondta, az adórendszer a társadalom állapotát befolyásoló eszköz, amit igazságosabbá kell tenni, így társadalmi hatása is kedvezőbb lehet. A KDNP-s képviselő szerint szükséges a gyermekek utáni adókedvezmény bevezetése. A családi adózásról szólva arról beszélt, hogy az választható adózási forma lenne a személyi jövedelemadó helyett.
Gegesy Ferenc (SZDSZ) az adózás bizonyos egyszerűsödő vonásairól beszélve kiemelte a koherencia problémák kiküszöbölését, valamint a bevallás egyszerűsödését. Módosító javaslatokkal ajánlom elfogadásra a törvényjavaslatot - mondta a liberálisok képviselője.
A független Gyenesei István ugyancsak a törvényjavaslat egyszerűsítést célzó intézkedéseiről szólt. Úgy fogalmazott: támogatható, de nem elégséges, amit a javaslat tartalmaz. A képviselő üdvözlendőnek nevezte a bürokratikus formák egyszerűsödését, ám egyes részeket aggályosnak nevezett. A vitában elhangzó szakmai érveket figyelembe kell venni, és ha a jelenlegi javaslatba nem is, de a jövő évi adótörvényekbe be kell építeni őket - mondta Gyenesei István.
Kétperces hozzászólásokkal ezután többen bekapcsolódtak a vitába. Szabó Lajos (MSZP) azt mondta, a jelenlegi adótörvény-módosítás az egyszerűsítésről szól. Göndör István Harrach Péter szavaira reagálva azt kérdezte, mi lesz a családi adózás esetében a pályakezdő fiatalokkal, illetve azokkal a középkorúakkal, akiknek felnőttek a gyerekeik.
Szabó Zoltán (MSZP) emlékeztetett arra, hogy a Fidesz-kormány idején minden 100 forintból 39 volt az adóterhelés, 2006-ban ez 36-ra csökkent. Erre válaszul a fideszes Bencsik János arra mutatott rá, hogy idén augusztusban a lakosság körében egyharmaddal nőtt a folyószámlahitel állománya.
Szatmáry Kristóf (Fidesz) azt mondta, hogy a törvényjavaslat nem a javítja érdemben a kis- és középvállalkozások helyzetét, nem erősíti pozícióikat, sőt egyes vállalkozások számára adóemelést is jelent. Hozzátette: a szakmai szervezetek álláspontja szerint a GDP arányában jövőre 0,4 százalékkal nő az adóterhelés, holott a kormány a konvergenciaprogramban 0,3 százalékos csökkenést ígért.
A fideszes képviselő szerint azért is elfogadhatatlan a javaslat, mert nem csökkenti az élő munkát terhelő járulékokat. Az ellenzéki politikus arról is beszélt, hogy a kormány feketegazdaság elleni "keresztesháborújának civil áldozatai" is lehetnek, a szigorítások miatt ugyanis vállalkozások mehetnek csődbe. Szatmáry Kristóf ezért arra kérte a kormányt, hogy legyen mértékletes ezen a területen.
Molnár Albert (MSZP) azt mondta: ez a törvényjavaslat nem adóreform, hanem a jelenlegi szabályozás kozmetikázása, javítása, ezért nem kell olyan dolgokat várni tőle, amit "nem akasztottunk rá". Hozzátette: ez a törvény felkészülés arra, hogy januárban és februárban átfogó, hosszú távú adókoncepció készüljön, ami megfelel a magyar gazdaság érdekeinek.