A gyűjtemény része Barabás Miklós, Lotz Károly, Munkácsy Mihály, Ferenczy Károly és Fényes Adolf több festménye is.
Sütő Csaba kurátor, a Szentendrei Művészeti Alapítvány ügyvivője elmondta: a Bernády-gyűjteményként ismert 44, nagy értékű alkotás 1913-ban a Szépművészeti Múzeumból szekereken utazott Marosvásárhelyre, egy ottani kiállításra, Bernády György polgármester kérésére. Nem sokkal később kitört a világháború, majd a trianoni békeszerződés következtében a képek a román állam tulajdonában kerültek.
A felbecsülhetetlen értékű alkotások mostanáig, évtizedeken át a marosvásárhelyi múzeum raktáraiban porosodtak - tette hozzá.
Az oktatási és kulturális tárca közreműködésével, az összefogás eredményeként a festmények 4 hónapon át lesznek megtekinthetőek Szentendrén.
A biztosítók által csaknem félmilliárd forintra értékelt alkotások között szerepel például Munkácsy Mihály: Mosónők, Vaszary János: Ádám és Éva, továbbá Ferenczy Károly: Levétel a keresztről című alkotása. Mellettük Lotz Károly és Fényes Adolf legértékesebbnek tartott képeivel, valamint Barabás Miklós által festett, ritkaságnak számító művekkel is megismerkedhet a nagyközönség - hangsúlyozta a kurátor.
Sütő Csaba a tervekről szólva elmondta, hogy a MűvészetMalomban ezentúl 2 évenként kiállítást rendeznek Határtalanul címmel a Trianon előtti Magyarország nagyvárosainak múzeumi gyűjteményeiből, a tárlatokon a legnevesebb magyar alkotók műveit mutatják be. A legközelebb a Kassán összegyűjtött, a két világháború között született képzőművészeti remekek lesznek láthatóak.