A november 16-ig látható kiállítás rendhagyó, hiszen az elmúlt száz évben Magyarországon még nem mutatták be egyszerre a két Zrínyi Miklós alakját és tevékenységét - mondta Knapp Éva, a kézirat-és ritkaságtár osztályvezetője, a tárlat rendezője a helyszínen az MTI-nek.
Közlése szerint 1918-ban a Magyar Tudományos Akadémia és a Szépművészeti Múzeum egy - több mint 700 dokumentumból álló - tárlattal állított emléket a költő Zrínyi Miklósnak. Knapp Éva kiemelte, hogy ez volt a legutóbbi olyan rendezvény Magyarországon, amelyen a költő Zrínyi Miklós és fia, Ádám közös könyvtárának fennmaradt állományát láthatták az érdeklődők.
A Zrínyiek és Európa című kamara-kiállítás anyagát ismertetve elmondta: a száz dokumentum, amelyek között kéziratok, nyomtatványok, sokszorosított grafikai ábrázolások egyaránt szerepelnek, hat tematikus egységre tagolódik.
A szigeti Zrínyi Miklós című első rész Szigetvár 1566. évi ostromát és annak európai visszhangját mutatja be, a második egység pedig a költő és prózaíró Zrínyi Miklós alakját eleveníti meg. Ezt a hadvezér Zrínyi Miklóshoz kapcsolódó dokumentumok követik. A negyedik blokk a könyvgyűjtő Zrínyi Miklósnak állít emléket. Az ötödik és hatodik egységben az európai és a magyarországi Zrínyi-recepció dokumentumai találhatók meg, A Zrínyi-hagyomány a XVII-XIX. századi európai irodalomban, illetve A magyarországi Zrínyi-hagyomány a XVIII-XIX. században címmel - mondta.
A tárlat különlegességeként Knapp Éva a Szigeti veszedelem 1907-ben megjelent szemelvényes olasz fordítását és Ráday Gedeon német nyelvű próbafordítását említette.
Megemlítette a kiállítás utolsó darabját, Jókai Mór szigeti hódítókról szóló színpadi művét, amely összekapcsolható a tárlat első darabjával, az 1568-ban Lyonban megjelent, Szigetvár ostromáról beszámoló munkával.
Az osztályvezető megjegyezte, a dokumentumokat kizárólag az ELTE Egyetemi Könyvtárából válogatták.
Hozzátette, hogy a kiállítás nem kötődik évfordulóhoz, a tárlat az MTA irodalomtudományi intézete és a heidelbergi egyetem germanisztikai szemináriuma által rendezett, Milítia et litterae című nemzetközi konferenciához kapcsolódik.