Pesztenlehrer Lajos ezredes, megyei katasztrófavédelmi igazgató a komplex ellenőrzésekről szóló megállapodások megkötését a vonatkozó jogszabályváltozásokkal indokolta. Mint elmondta: július 1-jétől a katasztrófavédelmi igazgatóság jogi lehetőséget kapott az önálló ellenőrzések végrehajtására, a közös ellenőrzés lehetőségével azonban továbbra is élni akarnak, mivel ezt a megoldást az érintett hatóságok hatékonynak tartják.
A katasztrófavédelmi igazgató közlése szerint a közutakon a veszélyesáru-szállítás nemzetközi szabályainak betartását kontrollálják. A haláleset, súlyos személyi sérülés vagy jelentős környezetkárosodás nagyfokú kockázatával járó előírások elmulasztása akár 800 ezer forintos bírságot vonhat maga után.
Az ellenőrzések azt mutatják, hogy a leggyakoribb hiányosságok a rakomány szabálytalan rögzítése, a járművek technikai felszerelése terén tapasztalható. A nyugat-európai szállítóknál általában kevesebb problémával találkoznak, mint a hazaiaknál. Győr megyében egyébként a hegyeshalmi és a rajkai határátkelőn közlekedhetnek veszélyes árut szállító járművek - mondta a katasztrófavédelmi igazgató.
Móricz Tibor ezredes, a Vám- és Pénzügyőrség Nyugat-dunántúli Regionális Parancsnokság vezetője a sajtótájékoztatón elmondta: az idén mostanáig 380 millió forintos bírságot szabtak ki a közúti ellenőrzések során tapasztalt szabálytalanságok miatt. A nyugat-dunántúli régió mobil ellenőrzési csoportjaiban közel 100-an teljesítenek szolgálatot.
A lerobbant járművekkel közlekedő, unión kívüli szállítmányozóknál általában több hiányosságot észlelnek, mint a magyar fuvarozóknál - jegyezte meg.