A falfestménytöredékek 1962-ben kerültek elő Szőnyben, az egykori Brigetio katonavárosában. A helyiség, amelynek falait díszítették, egy második századi vályogház része volt, mely 167-ben a markomann-quad háború idején pusztulhatott el. Később a rómaiak elplanírozták a területet és a töredékek a föld alá kerültek - mondta el Kisné Cseh Julianna, megbízott igazgató.
A szobát Bíró Endre, a megyei múzeum akkori igazgatója kezdte el kirakni és ő alkotta meg a helyreállítás technikáját is. A közel 100 négyzetmétert kitevő falakon és a mennyezeten a töredékeket a fal síkjába süllyesztette, így a később előkerülő részletek beilleszthetők a festett felületbe.
Mint arra Kisné Cseh Julianna rámutatott, a szoba falfestményeinek egy része a 10-es út alatt található, az egykori római út nyomvonalán.
A restaurálás az anyagi lehetőségek miatt több részletben készült el - tette hozzá a megbízott igazgató, megjegyezve, hogy a termet 1997-től látogathatták a szakma képviselői.
Azért, hogy a nagyközönség előtt is megnyithassák a különleges szobát, világításról és magyarázó szövegekről is gondoskodnia kellett a múzeumnak.
A szoba falfestményei a trójai háború jeleneteit, a római eredetmondát ábrázolják. A restaurálás Bíró Endre, Bóna István, Márkus Péter és Móré Miklós munkája.