A volt szocialista miniszterelnök az MTI-nek adott interjúban hangsúlyozta: arról, ami a politika legnagyobb kihívása és lehetősége, vagyis hogy az ország miként tud élni az uniós csatlakozásból fakadó előnyökkel, szó sem esik.
Nem ilyen országot képzeltem el, amikor elvállaltam a miniszterelnök-jelöltséget, vagy amikor beléptünk az Európai Unióba. Ilyen értelemben ez nekem csalódás - fogalmazott az exkormányfő.
Medgyessy Péter úgy vélte, az ország emberileg, fizikailag ma jobb állapotban van, mint amilyen a közérzete. Az emberek a feszültséget érzik, azt, hogy adok-kapok van, mindenki sárt dobál - tette hozzá.
Arra a vádra, hogy a tieid lopnak, nem az a válasz, hogy de a tieid még többet loptak. Ez oda vezethet, hogy az emberek minden politikust gazembernek tartanak majd, és a szélsőségek felé fordulhatnak - fogalmazott Medgyessy Péter.
A volt miniszterelnök utódja, Gyurcsány Ferenc vitathatatlan érdemének nevezte, hogy új színt, bátorságot, kezdeményező készséget, újító szándékot, harckészséget, erőt és keménységet hozott a politikába, "de észre kellene vennie, hogy a politika társas műfaj, ahol muszáj barátokat is gyűjteni, nemcsak ellenségeket". Medgyessy szerint ahhoz, hogy valaki barátokat gyűjtsön, nem kell mindig jót tenni, adni valamit, csak meg kell hallgatni a másikat.
"El kell fogadni, hogy van másik lehetőség vagy megközelítés is. Nem szabad elhinni, hogy csak én tudom az igazat" - szögezte le. A szocialista politikus az elmúlt három évet elvesztegetett időnek tartja abból a szempontból, hogy 2006 őszéig - mint mondta - leállt a 2003-ban elkezdett gazdasági egyensúly helyreállítási folyamat, és 2004-ben nem kezdték el a már akkor előkészített egészségügyi reformot. Akkor választásokra készültek a pártok, így ezeket mindenki szívesen sutba vágta - tette hozzá.
Medgyessy Péter pozitívumként említette, hogy az elmúlt három évben felnyitották a társadalom szemét. Talán abban hibázott a miniszterelnök, hogy nem tette egyértelművé: nemcsak magyarországi, hanem európai méretű illúzió volt, hogy az állam mindent megold helyettünk és a hazugságok nem a 90-es években kezdődtek, hanem évtizedekkel korábban - jelentette ki az exkormányfő. Szerinte ha ezt a társadalom megértette volna, akkor sok "sanda szándékú" ember nem kérdőjelezné meg a rendszerváltást és nem mondaná, hogy ezt most, a Magyar Gárdával vagy tüntetésekkel kell befejezni.
Megfogalmazása szerint Gyurcsány Ferencnek "jók az antennái", mert érzi, hogy az embereknek rendre van szükségük, ugyanakkor a rend nemcsak "odacsapásról" szól. A kiszámítható és párbeszéden alapuló demokratikus rend megteremtése nem megy egyik percről a másikra - hangoztatta.
Medgyessy Péter a miniszterelnök hét pontjával és népszavazási bejelentésével kapcsolatban elmondta: a történteket úgy is fel lehet fogni, hogy bevált Gyurcsány Ferenc taktikája, a zsarolás, hiszen az öt párt leült tárgyalni. Ilyen esetben akár nem is szégyen a zsarolás - jegyezte meg.
A volt kormányfő ugyanakkor szégyennek tartja, ha a népszavazás intézményéből karikatúrát csinálnak, akár az ellenzék, akár a kormányzat, akár magánemberek teszik ezt.
A pártfinanszírozás nagyon régóta nyomasztja a magyar társadalmat, melegágya mindenfajta politikai manipulációnak és a korrupció esélyének. Az viszont butaság, hogy összeférhetetlen lenne a polgármesterség és országgyűlési képviselői munka - fejtette ki. Medgyessy Péter saját egykori közjogi javaslatai (kisebb parlament, közös európai parlamenti lista, közvetlen államfőválasztás, kétkamarás parlament) és Gyurcsány Ferenc hét pontjának párhuzamba állításáról azt mondta: nem lehet tudni, egy kormányfő akkor tesz ilyen javaslatokat, ha érzi, hogy valami nem megy jól, vagy éppen túlzottan magabiztos.
Gyurcsány javaslataival, meg az enyémekkel is alapvetően az a baj, hogy kapkodva születettek, azokat nem tárgyalták ki, nem érlelték ki és nem egyeztették, ezért okoztak megrökönyödést - hangsúlyozta Medgyessy Péter, aki úgy látja, miniszterelnökként tett felvetései közül a kisebb parlament, az államfő közvetlen választása, valamint a második, civil kamara létrehozása ma is helytálló.
Tudom, hogy kívülről könnyebb bölcsnek lenni, hiszen én sem ezt csináltam annak idején, de miért nem tanul a következő politikai generáció az előző hibájából? - tette fel a kérdést Medgyessy Péter. A Zuschlag-üggyel kapcsolatban annyit mondott, ostobaság lenne egy-két fiatal politikus alapján megítélni egy egész politikusgenerációt. "Azt ajánlom a politikusoknak, ne álmélkodjanak azon, hogy a fiatal politikusok egy része ilyen, mert ezt a mintát látták" - jelentette ki.
Medgyessy Péter határozottan állította, hogy már nem vállalna politikai funkciót. Azt viszont sajnálja, hogy Magyarországon nem találtak arra megoldást, miként lehetne hasznosítani az "idősebb, de energikus" politikusok kapacitását. Példaként említette, hogy a nemrégiben Magyarországon járt szingapúri miniszterelnök mesélte neki: a délkelet-ázsiai országban a volt kormányfők súlya, tekintélye, szava óriási, így tapasztalataikkal intézményesen hozzátehetnek az ügyek menetéhez.
Hozzátette: tudja, hogy a szingapúri-modell Magyarországon nem működhetne, de talán egyszer lesz erre egy jó megoldás.