Moldáv terveket dédelget a kormányfő
Magyar cégek is bekapcsolódnának a moldovai privatizációba, a cél az, hogy minél több magyar befektetés érkezzen Moldovába - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden Budapesten, azt követően, hogy tárgyalt moldovai partnerével.
2007. október 16. kedd 18:13 - Hírextra
"Néhány tucatnyi vállalat az, amely ma Moldovában aktív szerepet és növekvő szerepet keres. Az a célunk, hogy ezek száma és jelenlétének intenzitása növekedjen. Készek vagyunk bekapcsolódni a moldovai privatizációs folyamatba" - mondta Gyurcsány Ferenc a keddi sajtóértekezleten. A magyar kormányfő hozzátette: a két ország közötti gazdasági kapcsolatok jelenleg messze elmaradnak a politikai együttműködéstől.
A magyar kormányfő elmondta: már ma is jelen vannak magyar cégek a moldovai élelmiszeriparban, a gépgyártásban, a gyógyszeriparban és a bankszektorban.
Vasile Tarlev is úgy vélte, hogy az élelmiszeriparban, a mezőgazdaságban, könnyűiparban, az informatikában és a gyógyszeriparban is részt vehetnének magyar vállalatok. Emellett az út- és vasútépítés területén, valamint a bankszektorban is várják a magyar cégeket - tette hozzá.
A moldovai miniszterelnök elmondta: országának rendkívül jó a földrajzi elhelyezkedése, jó kapcsolataik vannak az EU-val és a FÁK-tagállamaival is. A moldáv kormány a közelmúltban adóamnesztiát hirdetett: a jogi személyeknek nulla százalékos a személyi jövedelemadó kulcsa, több vámszabad terület is működik az országban, valamint megteremtették az ipari parkok alakulásának feltételeit - tette hozzá.
Vasile Tarlev hangsúlyozta, hogy Moldova fő célja az európai integráció.
Gyurcsány Ferenc ezzel kapcsolatban elmondta: Magyarország nyitottan figyeli a moldovai erőfeszítéseket. Ugyanakkor már a nyugat-balkáni országok integrációjának kapcsán is időnként kérdések merülnek fel az Európai Unióban - tette hozzá.
A kormányfő kiemelte, hogy Moldova jövőre stratégiai partnere lesz Magyarországnak a Külügyminisztérium nemzetközi fejlesztési programjában, így minden korábbinál nagyobb magyar fejlesztési források állnak majd rendelkezésre.
A miniszterelnöki találkozót követően négy kétoldalú együttműködési megállapodást írtak alá. A kormányközi szerződés mellett gazdasági, vámügyi és katonai térképészeti megállapodást is kötött Magyarország és Moldova.
Vasile Tarlev egynapos budapesti látogatásán találkozik Göncz Kinga külügyminiszterrel és Szili Katalin házelnökkel is.
Forrás: MTI