A törökök hozzájárultak
A török parlament szerdán hozzájárult ahhoz, hogy a kormány csapatokat küldjön Észak-Irakba a körzetben tevékenykedő, és az utóbbi időben Törökországba is behatoló kurd szeparatisták ellen. Az 550 fős ankarai törvényhozásban 526 képviselő szavazott igenne
2007. október 17. szerda 23:01 - Hírextra
A parlamenti döntés értelmében a török kormány egy évig maga dönthet arról, hogy mikor küld csapatokat Észak-Irakba. Az egységek számát is a Recep Tayyip Erdogan vezette kabinet határozhatja meg. A parlamenti döntés hangsúlyozza, hogy Törökország tiszteletben tartja Irak területi egységét, a beavatkozások kizárólag a kurd szeparatisták ellen irányulnak.
Az ankarai döntés előzménye, hogy szakadár Kurd Munkáspárt (PKK) fegyveresei török és iraki bázisokról indulva a múlt hétvégén 15 török katonát öltek meg különböző támadásokban. A PKK-t a török kormány, az Egyesült Államok és az Európai Uniós is terrorszervezetként tartja nyilván.
Az önálló kurd államért küzdő PKK a hetvenes években alakult. Vezetőjét Abdulah Öcalant 1999-ben elfogták és halálra ítélték. A büntetést nem hajtották végre - 1984 óta nem volt kivégzés Törökországban -, 2002-ben az országban eltörölték a halálbüntetést.
A börtönből Öcalan fegyverszünetre szólította fel a PKK-t. A török kormányfő válaszul azt közölte, hogy fegyverszünetet csak államok köthetnek egymással, terrorista szervezetekre nem vonatkozik ez a lehetőség.
A konfliktusban korábban a NATO és az Egyesült Államok is önmérsékletre szólította fel Törökországot. Az iraki elnök, Dzsalal Talabani is azt követelte, hogy a török parlament ne járuljon hozzá a hadsereg Irakba vezényléséhez. Nuri el Maliki kormányfő pedig azt mondta, hogy az iraki vezetés mindent megtesz a PKK felszámolásáért.
Forrás: FH