A Múzeumok Őszi fesztiválja keretében megrendezett, Kodály Zoltán és a zenélő szerkezetek címet viselő programon Tóth Endre főmuzeológus segítségével ismerkedhetnek meg az érdeklődők az intézményben őrzött zenélő szerkezetekkel, Richter Pál, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem idén létrehozott népzenei tanszakának vezetője pedig Kodályról és a népzenegyűjtésről beszél.
A fonográfhengerek lejátszása a XXI. század technikájával címmel Manno Sándor villamosmérnök tart előadást az egykor népzenekutatók által is használt hengerek leolvasásának modern technológiájáról.
Az MTA SZTAKI kutatója az eljárásról az MTI-nek szerdán elmondta, hogy a fonográfhengereket, amelyekre Bartók Béla és Kodály Zoltán is rögzítették gyűjtéseik során a hangot, optikai úton olvassák le. Hasonló módszerrel Manno Sándor tudomása szerint csak Amerikában dolgoznak.
A hengerekről a mélységi modulációval rögzített hangot a fonográf tűvel olvassa le, a számítástechnikai eljárással egy mikroszkópos kamera veszi le a jeleket. Előnye, hogy nem destruktív a lejátszás, vagyis nem rontja a henger állapotát. Sőt, így törött, illetve repedt hengerek is megszólaltathatók, hiszen a tű nem ugrik ki a sérült viaszhenger barázdáiból - mutatott rá a kutató.
Manno Sándor megjegyezte, hogy a modern technológiával egyelőre éppen olyan minőségben tudják visszaadni a felvételeket, mintha hagyományos módon játszanák le, de dolgoznak azon, hogy a fölösleges zajokat kiszűrjék, és később a hangminőséget javítani tudják.
Ez azonban még hosszabb kutatómunkát vesz igénybe.
A villamosmérnök hozzátette: elképzelhetőnek tartja, hogy lemezkészítésre is alkalmas legyen a szisztéma.
A Kodály-napon a Országos Műszaki Múzeum Lágymányoson található tanulmánytárában Kodály Zoltán archív felvételei mellett élőben is felcsendül a zeneszerző muzsikája, cselló szólószonátáját Kántor Balázs gordonkaművész adja elő.