A kereskedők interneten, magazinokon és hirdetési újságokon keresztül kínálják megvételre a kutyákat, vagy országutak mellett, bevásárlóközpontok parkolójában árulják őket.
Ilyen árusítópontok Magyarországon is vannak például Győrújbaráton, Budatétényben, Szigethalmon, Kecskeméten - sorolta Hegedűs Nikolett, a Négy Mancs sajtóreferense.
Hozzátette: megfigyeléseik szerint Győrújbaráton hetente 5-10 kutyát adnak el, de máshol előfordul, hogy 20-25 kölyök is gazdára lel. Legkeresettebbek az ölebek, mint a bolognese, továbbá a retriever, a rottweiler, a boxer. Az áruba bocsátott ebeknél a három hónapos kor már idősnek számít.
Hegedűs Nikolett hangsúlyozta, hogy a "kutyapiaci" ebek nem tenyésztőktől, hanem hivatalosan be nem jelentett szaporítóktól származnak, sokszor mikrochip, kötelező oltások és törzskönyv nélkül. A becsapott kutyavásárlók gyakran csak azt veszik észre, hogy az eb megbetegszik, ami nem csoda, hiszen többségük alultáplált és kimerült a szállítástól.
A Négy Mancs a kölyökkutya kereskedelem ellen fellépő kampányba kezdett nemcsak Magyarországon, hanem Németországban, Nagy-Britanniában, Svájcban és Hollandiában is. A szervezet az illegális kereskedelemre való figyelemfelhívás mellett hasznos tanácsokat kínál a kutyavásárláshoz a leendő gazdiknak. A magyarországi honlap címe www.vierpfoten.hu. Ezen többek között az olvasható, ha a "tenyésztőnek" nincs rejtegetnivalója, akkor semmi oka arra, hogy az otthonába hívja a leendő tulajdonost. Ezért gyanús, ha a "tenyésztő" nem tud kielégítő információt adni az eb eredetéről, szüleiről, és egy parkolóban vagy pincében kínálja megvételre az állatot.