A politikus úgy vélekedett: ebben a feladatban a politikusoknak kell élen járniuk. Eközben azonban a politikának "nem szabad cinikus módon figyelmen kívül hagynia, hogy (...) amikor ,56-ot olcsó politikai példatárként használja napi politikai törekvéseinek ideológiai megalapozására, egy újabb hasadékot nyit a múlt és a jelen között" - hangoztatta.
Az MDF elnöke szólt 1956 és a rendszerváltozás viszonyáról. Megítélése szerint ,56 és a rendszerváltozás hamis szembeállítása a legveszélyesebb.
Mint kifejtette: ez a szembeállítás hamis, mert a rendszerváltozás kárhoztatásával a ma politikusai saját alkalmatlanságukat kívánják elleplezni. Hamis azért is, mert összemossa a diktatúrát és a demokráciát, az elnyomás elleni szabadságharcot a demokratikus kereteken belüli pártversengésekkel.
Dávid Ibolya elismerte, hogy az elmúlt 18 év számos kudarccal és kiábrándulással járt a jóérzésű emberek számára, ám figyelmeztetett: a rendszerváltozás időtállónak bizonyult, eredményeit ne ítéljük feledésre.
"Ma nem forradalomra, zajongásra, hanem történelmünk közös feldolgozására, eredményeinkkel és kudarcainkkal való számvetésre van szükségünk és a kommunizmus mérgező szellemi örökségével kell szembenéznünk" - mondta.
A politikus hangsúlyozta: a Magyar Demokrata Fórum azt vallja, ma nem fantomkommunisták ellen kell küzdenünk, hanem a kommunizmus káros szellemi öröksége ellen.
Kitartó, mérsékelt parlamenti politizálásra lenne szükség, hogy az 1956-ban és az 1990-ben kivívott szabadságot valódi tartalommal tudjuk megtölteni - mondta Dávid Ibolya.