A két várost "nemcsak a víz köti össze a Majna-Duna-csatornán keresztül, hanem a zene, az irodalom, a demokratikus mozgalmak és az építészeti viták is" - emeli ki az összegzés.
A háromnapos programsorozat pénteken a Hagyomány és modernitás: a várostervezés aktuális irányzatai című szimpóziummal indul. A rendezvény keretében Petra Roth, Frankfurt főpolgármestere és Demszky Gábor főpolgármester Dieter Bartetzkóval, a Frankfurter Allgemeine Zeitung építészeti szakírójával, valamint Bojár Iván Andrással, az Octogon című folyóirat főszerkesztőjével és városarculati tanácsnokkal beszélget arról, hogy egy modern metropoliszban milyen követelmények fogalmazódnak meg a városfejlesztéssel szemben.
Pénteken tart előadást Raphael Gross, a Frankfurti Zsidó Múzeum igazgatója, aki arról beszél, hogy hogyan kell és lehet feldolgozni a nemzetiszocialista történelmet és a tömeggyilkosságok, különösen a holokauszt hatásait, bemutatva, hogy a Majna-parti város különböző intézményei és közvéleménye hogyan foglalkoznak ezzel a témával.
A pénteki programban szerepel a Nagyvárosi elbeszélők című rendezvény is, amelyen két világváros párhuzamos portréja rajzolódik ki írószemmel. A beszélgetésen két frankfurti írónő - Zsuzsa Bánk és Eva Demski - valamint két budapesti író - Esterházy Péter és Márton László - beszél városáról, a hozzá fűződő személyes és irodalmi viszonyáról.
Pénteken nyílik és egészen november 18-ig látható a budapesti Goethe Intézetben Barbara Klemm Írók című fotókiállítása.
Mint az ismertető rámutat, Barbara Klemm a Frankfurter Allgemeine Zeitung munkatársaként sok művészről, íróról és politikusról készített portrét. A budapesti tárlathoz a fotóriporter tizenöt magyar és német író portréját választotta ki, amelyek "nemcsak a két partnerváros, Budapest és Frankfurt között teremtenek kapcsolatot, hanem a magyar és a német kultúra és irodalom között is".
Az európai szellemi élet műhelyei címmel szombaton a három legismertebb frankfurti kiadó munkatársainak részvételével rendeznek eszmecserét. A beszélgetésen olyan könyves műhelyek képviselőit hallhatják az érdeklődők, amelyeknek "állandóan mérlegelniük kell a kulturális és gazdasági érveket" - olvasható az összegzésben.
Az A38 Hajó ad otthont szombat este az egyik legsikeresebb frankfurti dzsesszzenész, Christof Lauer (szaxofon) és a budapesti Dresch Quartet közös koncertjének, amelyen "különböző zenei gondolkodásmódok ütközhetnek és olvadhatnak össze".
A háromnapos programsorozat vasárnap az Ensemble Belcanto Frankfurti zeneszerzők dalai és dallamai című koncertjével zárul, amelyen a nőkből álló énekegyüttes kortárs zeneszerzők darabjaival szórakoztatja a közönséget.