Az egyházi szociális intézmények - az oktatáshoz hasonlóan - szintén az önkormányzati kiegészítések után kapják meg az államtól juttatásukat - ismertette az ezen a téren kialakult helyzetet Csepregi András. A Pénzügyminisztérium méltányos összeget kalkulált ki, a 2007-es év költségvetési számait megváltoztatva az eredetinél mintegy egymilliárd forinttal jut több idén erre a célra - közölte.
Az állam és az egyház kapcsolatának legnyugodtabb szegmense kétségkívül az ingatlankérdés - jegyezte meg.
A rendszerváltás után kialakult szabályozás szerint az egyházak kizárólag feladathoz kapcsolódó intézményeket kaptak vissza, bérházakat, vagy más jövedelmet termelő ingatlant nem. Idővel viszont kiderült, hogy az egykor hitéleti vagy oktatási célt szolgáló ingatlanok mindegyikének nem tudnak ma is élő funkciót adni, s megnyílt a lehetőségük arra is, hogy jogos tulajdonuk egy részéről lemondjanak, s azt örökjáradék alapjává alakítsák át. A vissza nem kért ingatlanok után fizetendő járadékot az állam évről évre valorizálja, s minden érintett egyháznak járó összeg jövőre közel 9 milliárd forint lesz - mondta.
Hozzátette, hogy a járadékalap kialakítása után még mindig maradt néhány eldöntendő sorsú egykori egyházi tulajdonú ingatlan, ezeknek a helyzetét legkésőbb 2011-ig rendezni kell. A érintett egyházak és önkormányzatok a megfelelő kormányszervekkel együtt döntik majd el, hogy az eredeti tulajdonos természetben kapja vissza ingatlanát, vagy pénzbeli kárpótlást kapjon érte - mondta Csepregi András.