Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet elnöke viszont azt mondta az RTL Klub Híradójának, hogy az adatvédelmi biztos értelmezése téves.
Évek óta tisztázatlan, hogy a híradásokban be lehet-e mutatni az intézkedő rendőrök arcát. A rendőrség ezért megkérte az adatvédelmi biztost, foglaljon állást a kérdésben.
A rendőrökre vonatkozó speciális jogszabály szerint a rendőröknek azonosíthatónak kell lenniük a nevük, beosztásuk, rendfokozatuk azonosítószáma alapján, de ez a jogszabály a rendőr arcképét nem említi, mint nyilvános adatot - mondta Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos. Egyetlen kivétel lehet: ha a rendőr minden kétséget kizáróan beleegyezett, hogy a kamera felvegye az arcát, és hogy be is mutassák azt például a televízióban.
Az RTL Klub úgy tudja, a rendőrség egy konkrét ügy miatt kérte az adatvédelmi biztos állásfoglalását, ezután döntöttek. Az intézkedő rendőrök arcát a beleegyezésük nélkül ezentúl nem mutathatják a híradásokban.
Más véleményen van a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) elnevezésű jogvédő szervezet. Szerintük a rendőrök intézkedés közben közhatalmat gyakorolnak, így képmásuk is nyilvános adatnak számít. Abban a szervezet elnöke is egyetért, hogy ez csak az intézkedéseknél igaz, más esetekben nem lehet bemutatni a rendőrök arcképét.