A muzulmán szokások szerint péntekenként minden férfinek részt kell vennie a dzsuma-imán, amely eltér a hétköznap megszokott vallásgyakorlástól. Ilyenkor mindenki a helyi mecsetben imádkozik. Sok országban a nők is részt vehetnek ezeken a szertartásokon - elkülönített helyen -, Afganisztánban azonban ez csak a férfiak kiváltsága. Viszont a nők is imádkoznak, ők egy-egy házban gyűlnek össze. Fontos szabály, hogy csak közösen lehet ilyenkor a vallást gyakorolni, egyedül nem - mondták el az MTI-nek helyiek Puli-Humriban.
Az imára a déli órákban kerül sor, amikor a nap a legmagasabb ponton jár, a pontos idő tehát folyamatosan változik. Puli-Humri központi mecseténél pénteken egy óra előtt már egyre nagyobb volt a tömeg, aki nem fért be az épületbe, az az udvaron imádkozott.
A hagyományoknak megfelelően a belépéskor először két rövid úgynevezett rakas-imát kell mondani a mecset tiszteletére, még mielőtt leülne az ember - ezt akkor is meg kell tenni, ha valaki késve érkezik a szertartásra.
A müezzin üdvözlete után az imám lép a pulpitusra (minbar), aki Asz-Szálem Alajkum (Béke veletek) felkiáltással köszönti a híveket. A szertartás körülbelül fél óráig tart.
A dzsuma nemcsak az aznapi istentiszteletben hasonlít a keresztény vasárnaphoz. Csakúgy, mint Magyarországon, Afganisztánban is ilyenkor mennek el az emberek rokonaikhoz, vagy egész egyszerűen pihenéssel, tv-nézéssel töltik az időt. A szegényebbeknek persze ez sem munkaszüneti nap, ők dzsuma idején is dolgoznak, hogy megkeressék a napi betevőt.
A dzsuma tiszteletére mindenki tiszta ruhát vesz, a férfiak parfümöt is használhatnak - a nők nem.
A hagyomány szerint a dzsuma a szerencse napja, ami ezen a napon történik az áldott. Így ha egy gyermek dzsuma idején születik, annak bizonyosan szerencsés élete lesz.