Csádban is ott vagyunk
Két magyar tiszt is részt vesz az Európai Unió által tervezett csádi békefenntartó erőben; a párizsi műveleti központba egy személyügyi és egy logisztikai tisztet küld Magyarország, de az is elképzelhető, hogy a műveleti központ parancsnoka Csádba rendeli
2007. november 5. hétfő 21:30 - Hírextra
A csádi és Közép-afrikai Köztársaság-beli európai uniós katonai műveletekben történő magyar közreműködésről szóló előterjesztést az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottsága hétfői ülésén egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta.
Szekeres Imre ismertetése szerint a két törzstiszt a misszió tervezési folyamatában vesz részt; a miniszter hangsúlyozta, hogy ez nem fegyveres feladat.
Magyarország nem határozza meg, hogy a két tiszt csak a párizsi műveleti központban tevékenykedhet, tehát ha szükséges, munkájukat a helyszínen, azaz Csádban is végezhetik. Tehát ha a párizsi műveleti központ parancsnoka úgy dönt, hogy például a művelet logisztikai törzsét Csádba telepíti, akkor természetesen a magyar tisztek is odautaznak - mondta a miniszter.
A darfúri konfliktus csádi átterjedésének megakadályozását, illetve a kelet-csádi biztonsági és humanitárius helyzet javítását célzó katonai művelet előkészítése az EU-ban a részletes tervezés fázisában van. Az Európai Tanács szeptember 12-én elfogadta a művelet válságkezelési koncepcióját és műveleti tervezési hatóságként kijelölte a francia műveleti parancsnokságot. Ezt követően az ENSZ Biztonsági Tanácsa szeptember 25-ei határozatában felkérte az Európai Uniót, hogy vegyen részt a válsághelyzet kezelésében.
A beszámoló szövegéből kiderül, hogy Franciaországon kívül már Ausztria, Belgium, Görögország, Írország, Lengyelország és Svédország is jelezte, hogy csapatokkal és/vagy eszközökkel is hajlandó hozzájárulni a tervezett művelethez. Írország ajánlotta fel továbbá a műveleti parancsnokot a művelethez. Az egyéves időtartamú, mintegy 3-4.000-res kontingensre tervezett uniós katonai művelet gerincét, melynek tevékenységét egy 300 tagú ENSZ-vezetésű rendőri egység egészíti ki, a jelenleg is Csádban állomásozó francia csendőri és katonai alakulatok adnák.
A művelet tervezésére és megindítására vonatkozó menetrend szerint november elején tartják azt a konferenciát, amelyen a misszióban részt vevő országok felajánlják a küldendő egységeket.
A Csáddal szomszédos nyugat-szudáni tartományban, Darfúrban 2003 óta dúló polgárháborúban 200 ezer ember halt meg, kétmillióan pedig otthonuk elhagyására kényszerültek. A menekültek közül 230 ezren Csádba mentek, miközben a helyi lakosságból is 170 ezren váltak földönfutóvá.
Forrás: mti