Az MNB alelnöke emlékeztetett arra: az egyházi építészet remekei sorozat első példányát 2006-ban ez esztergomi bazilika felszentelésének 150. évfordulója alkalmából adták ki, s e sorozat második érmeként jelent meg a nagytemplomot ábrázoló.
Király Júlia utalt arra, hogy az MNB a forint, a stabilitás őre, mint mondta: a stabilitás olyan érték, amit kötelességünk megőrizni. Az alelnök szerint ugyanezt a szellemiséget tükrözi a biztonságot, az erőt sugalló kéttornyú debreceni nagytemplom is.
Az ötezer forint névértékű ezüst emlékérmét Sz. Egyed Emma szobrászművész tervezte. A törvényes fizetőeszköznek számító érme előlapján a kötelező érmeképi elemek (5000 forint értékjelzés, Magyar Köztársaság felirat, BP. verdejegy és a 2007-es kibocsátási évszám) mellett fő motívumként a templombelső látható az orgonával, a szószékkel, és az Úr asztalával.
Az érme hátoldalán a középmezőben a debreceni Református Nagytemplom homlokzata, valamint a tervező mesterjegye szerepel.
Az érmekibocsátás kapcsán Bölcskei Gusztáv tiszántúli református püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke arról beszélt, hogy a debreceni reformátussághoz, puritán szellemhez bizonyos tartózkodás illik, de vannak olyan pillanatok, "amikor meg kell mutatni kincseinket".
Bölcskei Gusztáv szerint ilyen a debreceni Református Nagytemplom is. A püspök bejelentette: az emlékérme kibocsátásával egy időben jelent meg Szabadi Istvánnak, a Református Kollégium levéltára igazgatójának "A reformált vallás gyámola és oszlopa" című, a debreceni református egyházközséget, és benne a nagytemplom történetét bemutató könyve.
A debreceni sajtótájékoztatón bejelentették, hogy a Magyar Nemzeti Bank idei érmekibocsátási programjában november közepén jelentetnek meg Árpád-házi Szent Erzsébet születésének 800. évfordulójára szintén 5000 forint névértékű ezüst érmét.