Szili Katalin házelnök köszöntőjében fontosnak nevezte, hogy a törvényjavaslat - amelynek normaszövegét is kidolgozta a GYIK - alulról jövő kezdeményezés.
Az Országgyűlés elnöke azt mondta, ha valamikor, most különösen fontos a társadalom és a politika közötti párbeszéd.
Szili Katalin emlékeztetett, hogy a parlament október 29-én fogadta el azt az országgyűlési határozatot, amely a 2005. óta ezen a területen tett kormányzati intézkedésekről szól. Jelezte: legközelebb 2009-ben, majd ezután három évenként kell hasonló jelentést összeállítani. Kitért arra is, hogy 2008. december 31-ig el kell készülnie a nemzeti ifjúsági stratégiának a hosszú távú feladatokról.
Nagy Ádám, a mintegy 80 ifjúsági szervezetet ernyőként gyűjtő GYIK elnökségi tagja a törvény céljai között említette, hogy az definiálja a civil lehetőségeket, kontrollálja az ifjúsági kormányzatot, tegye átláthatóvá és ellenőrizhetővé a források rendszerét, valamint teremtsen lehetőséget a helyi ifjúsági innovációra.
A civil szervezet képviselője elmondta, hogy a jogszabály kitérne az állam, a kormányzat és a helyi önkormányzatok feladataira egyaránt.
A tanácskozásra készült háttéranyag szerint bár 1995-ben született egy törvény, de ez mára idejétmúlttá vált s az ifjúsági szolgáltatásoknak csak egy kisebb részét fedi le. Kormányzati részről 2000-ben Deutsch Tamás, majd 2004-ben Gyurcsány Ferenc ifjúsági miniszterek tettek lépéseket a törvény megújítására, de végül az új jogszabály nem született meg. Ezért döntött a GYIK úgy, hogy megfogalmazza és javaslatot tesz a törvény elfogadására.