Mindez azt jelenti, hogy az uniós alkotmány bukása után megkezdett jogalkotást követően végre az uniós polgárokat közvetlenül érintő kérdésekkel foglalkozhat az Európai Bizottság - közölte sajtóbeszélgetésen György Gábor.
A szerződésről egyelőre csak Írországban terveznek népszavazást, a többi tagállamban a törvényhozás ratifikálja a megállapodást - tette hozzá.
A diplomata felidézte, hogy a francia és a holland választók népszavazáson utasították el korábban az uniós alkotmány tervét, ezt követően vált szükségessé egy új szerződés megfogalmazása.
Az idén ősszel tető alá hozott megállapodás nyomán olyan döntéshozatali rendszer lép életbe, amely működtetni képes a 27 tagúra bővült integrációt. Ugyanakkor kitágítja a közös politika és diplomácia kereteit azzal, hogy önálló jogi státuszt biztosít az EU számára, és előírja az uniós külügyi főmegbízotti tisztség felállítását - ismertette a szerződés főbb elemeit a képviseletvezető.
Az aktualitások között említette még, hogy napirenden van az egységes piac működését korlátozó tényezők megszüntetése.
Így a jövőben áttekintik a közös agrárpolitika és az egységes piac működtetésének kérdéseit annak érdekében, hogy az unió élni tudjon a reformszerződés által biztosított szabadabb mozgástérrel - mondta György Gábor.