Az 1977-78-ban Nyíregyházához csatolt Oros leválását ellenzők szerint törvénysértő a kezdeményezés, mivel a népszavazást nem az egykori teljes közigazgatási területre kezdeményezték - állítják a tiltakozók a távirati irodához is eljuttatott dokumentumban.
Szerintük a volt orosi külterületi településrészek, Igrice-, Ilona-, Kőlapos-tanya, Nyírjes, Nagyszállás és Borbánya kihagyása a majdani szavazás érvényességét és eredményességét egyaránt befolyásolja.
A kihagyott választók miatt ugyanis csökken a szavazásra jogosultak száma, így kevesebb voks szükséges az érvényesség megállapításához és azzal együtt a döntés kimondásához is.
Ráadásul - mutatnak rá - "a kihagyott településrészek lakói a kezdeményezők által is elismerten ellenzik a válást, így a nem szavazatokat tüntették el a válni szándékozók".
Jászai Tamás, az Orosi Előkészítő Bizottság tagja az MTI-nek elismerte, hogy valóban nem a teljes egykori közigazgatási területre vonatkozóan kezdeményezték a népszavazás kiírását, de hangsúlyozta: "Nyíregyháza jegyzőjének hitelesítése alapján, az abban foglaltak szerint jártak el".
Kádár Csaba, a Nyíregyházi Polgármesteri Hivatal jogtanácsosa azt közölte: "a bizottság által benyújtott kérelem hitelesítésénél azt vizsgálták, hogy megfelel-e minden törvényes követelménynek". Elismerte: arra nem tértek ki, hogy a volt teljes orosi területre vonatkozik-e a kezdeményezés. Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy "a nagyarányú fejlesztések, építkezések miatt ma már nem is igen lehet behatárolni a valamikori község területét".
Rácz János, a szabolcsi közigazgatási hivatal vezetője a távirati iroda megkeresésére azt a tájékoztatást adta, hogy vizsgálják az ügyet.