A Magyar Madártani Egyesület és a LIFE Kerecsensólyom-védelmi Program szakemberei idén tíz fiatal kerecsensólyomra szereltek műholdas jeladót, abból a célból, hogy megismerjék a védett madár vonulási szokásait, valamint felderítsék időszakos megtelepedési, illetve telelőterületeit.
A júniusi első jelölés óta hatalmas mennyiségű információ gyűlt össze a madarak mozgásáról. Ebből kiderült, hogy a 10 kerecsenből nyolc érte meg az őszi vonulási időszakot, közülük négy jutott el a Földközi-tenger vidékére.
Két madár Szicíliában tartózkodik jelenleg, nagyjából ugyanazon a helyen. Egyikük egy hónapja van ott, miután 1535 kilométert tett meg a Kárpátaljától, ahol hosszabb ideig tartózkodott. A másik a napokban érkezett meg.
Egy kerecsensólyom a líbiai partvidéknél tűnt el, feltételezhetően solymászati célra fogták be, vagy természeti csapás (homokvihar) áldozata lett.
A negyedik jelölt madár Görögországon át Egyiptomba repült, majd onnan Líbiába. Ő az eddigi rekorder, legalább 3100 kilométert repült - derül ki a Magyar Madártani Egyesület közleményéből.
A Lehel nevet viselő madár Belgrád környékén "táborozott le". Egy másik a Felvidéken tartózkodik, de pontos helyét nem tudják bemérni, mert alacsony az adó telepének töltöttsége.
Két kerecsensólyom a magyar-román határ közelében tartózkodik.
Az adatokból a madarászok megismerik a kerecsensólymok pihenő- és a telelőterületeit, vonulási útvonalait. Az információk alapján feltárhatják a veszélyeztető tényezőket, ez a hatékony védelemhez vezető első lépés.
A kerecsensólyom - amely az ötvenforintos érmén is látható - egész elterjedési területén veszélyeztetett faj. Az ázsiai állományt a kihalás fenyegeti, de számuk Európában is folyamatosan csökken. Egyedül a magyar-szlovák állomány mutat enyhe növekedést. A védelmi
program kezdetén, 1980-ban 30 kerecsensólyom-pár volt Magyarországon, jelenleg 180 lehet. Egy-egy madár eszmei értéke egymillió forint.