Sophie Calle-nak nem ez az első ilyen meghökkentő ötlete. 1981-ben szobalánynak vetette fel magát egy velencei szállodába és lefényképezte a vendégek által éppen elhagyott szobákat - ebből lett a Hotel című kiállítása. Két évvel később talált egy telefonnoteszt az utcán, benne a tulajdonos címével. Ő azonban a noteszban lévő telefonszámokat hívta fel, és mindenkit arra kért, hogy meséljenek a tulajdonosról. Így bontakozott ki egy általa soha nem ismert férfi portréja, amelyből sorozatot készített a Libération című francia lapban, majd a beszélgetéseket könyvben is megjelentette.
A 107 címzett között olyan neves személyiségek voltak, mint Jeanne Moreau, Victoria Abril, Laurie Anderson, Maria de Medeiros, a néhai Mitterrand francia elnök "titkos lánya", de akadt közöttük középiskolás diáklány, sportlövő bajnoknő, sakkozó, ügyvéd és pszichiáter is. Calle a velencei Biennálén bemutatott installációjához videó-felvételeket is készített, amelyeken alkotótársnői "eljátszották" a levél okozta lelki sokkot.
Az elemzők természetesen saját egyéniségüket, illetve "szakmai ártalmukat" írták bele dolgozataikba. Volt, aki párhuzamokat vont Jane Austen Emmájával és Dosztojevszkij A Karamazov-testvérek című regényével, egy hírügynökségi újságíró hírként dolgozta fel, egy szexológus orvosi véleményében kifejti, hogy páciensét nem szabad antidepresszánsokkal kezelni, mert a megoldás nem lehet "kémiai jellegű". A kriminológus elkészítette a levélíró férfi szociális fantomképét, egy tanárnő iskolai dolgozatot iratott belőle azzal a kitétellel, hogy találjanak ki a gyerekek más végkifejletet a történetnek. Egy zeneszerzőnő klasszikus hatású zongoradarabot komponált rá, egy megszállott kártyavetőnek a tarot kártyából a Remete, a Bolond, az Uralkodónő és az Akasztott Ember jött ki - írta a La Repubblica című olasz napilap.
A videók is külön élményt nyújtanak: Jeanne Moreau félhomályban jellegzetes rekedtes hangján méltóságteljes lemondással olvassa a levelet, Victoria Abril egy összetúrt ágyban fekve adja elő, de szerepel benne egy japán színésznő, aki fehér álarccal palástolja érzelmeit, egy indiai táncosnő pedig egyszerűen eltáncolja fájdalmát. Végül egy beszélő papagáj felfalja a levelet.
A szakítólevélből megszületett a fényes, rózsaszín borítású könyv is, amelynek a végén Sophie Calle csak ennyit ír: "Nem haragszom a férfira, aki írta".
És természetesen neki ajánlja.