Az emlékművet Várpalota önkormányzata, valamint a Történelmi Felsővárosért és Bátorkő Váráért Alapítvány állíttatja. A tervek szerint jövő év tavaszán egy monumentális, durván megmunkált alkotást emelnek, azt még nem tudni, hogy azt ki készíti el.
A meghurcolt kulákok emlékműve hozzájárulás a város, országunk, a magyarság megtartásához, felemelkedéséhez, gyarapításához - áll a jövő nemzedéke fiataljainak írt üzenetben, amelyet az alapkő mellett helyezett el Németh Árpád, Várpalota polgármestere.
"A társadalom talán legszorgalmasabb, legtörekvőbb, legöntudatosabb részére is fente a fogát a vörös rém: a magyar gazdaréteget akarta megsemmisíteni, amelyet oroszul kuláknak neveztek el" - olvasta Szabó-Bátor Tamás önkormányzati képviselő az üzenet szövegét.
Elméletben a kuláknak legalább 25 hold földje volt, de a gyakorlatban a kommunista párt helyi vezetésére bízták, kit tekintenek kuláknak. A kulákokat különadókkal, megemelt és ismételt beszolgáltatási kötelezettséggel, folyamatosan pszichés és fizikai terrorral sanyargatták - mondta az ünnepségen Szabó-Bátor Tamás, aki kezdeményezője volt az emlékmű-állításnak.
Az ünnepség végén a megjelentek fáklyákkal vonultak a város ,56-os emlékművéhez, ahol egyperces néma főhajtással emlékeztek a várpalotai bányákban raboskodottakra.