A szervezet közleményében utal arra, hogy az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESz) az idén kiadott vonatkozó ajánlása kifejezetten a tüntetésről beszámoló sajtómunkások aktív támogatását írja elő a rendőrség számára.
Az a kérdés is felmerül, hogy vajon a tüntetés feloszlatása szükségszerű volt-e, illetve az alkalmazott szankció arányos volt-e a tüntetés békés jellegével - vetette fel a Freedom House, amely kitér arra is, hogy a hivatkozott EBESz-ajánlás, tekintettel a lehetséges további jogalkalmazói problémákra, a be nem jelentett, de békés tüntetések kapcsán megfontolandónak tartja a be nem avatkozást, illetve a tüntetés lebonyolításának elősegítését.
A szervezet szerint kétségtelen, hogy a közérdeklődésre számot tartó eseményekről tudósító sajtó számára a rendfenntartók kötelesek teret biztosítani. "A média képviselőinek a be nem jelentett tüntetés résztvevőiként való előállítása így elfogadhatatlan, és ellenkezik mind a nemzetközi irányelvekkel és gyakorlattal, valamint az Magyar Köztársaság Alkotmányának és jogszabályainak szellemével is" - tartalmazza a közlemény.
A Freedom House álláspontja szerint a sajtó szabadsága leginkább éppen a vitásnak tűnő esetekben mérhető. Emlékeztettek: a magyar sajtó szabadságát a szervezet az utóbbi években szabadnak minősítette, de többször is fölhívta a figyelmet arra, hogy a demokratikus intézmények nem minden esetben védik teljes körűen az újságírókat munkájukkal kapcsolatban a büntető felelőségre vonástól.
Mint írják, a mostani eset, illetve a politikusok és a büntető igazságszolgáltatás képviselőinek közelmúltbeli sajtónyilatkozatai is megerősítik, hogy az előrelépés még várat magára. Ugyanakkor örömüket fejezték ki, amiért az eset nemcsak a civil jogvédő és újságíró szervezetek a tájékoztatás szabadsága melletti egyöntetű kiállását vonta magával, hanem a politikai párbeszéd témájává is vált, teret adva ezzel az EBESz által is szorgalmazott védelem újragondolásának.
A Freedom House Europe kormányoktól független magyarországi nonprofit szervezet, amely az alapvető emberi jogok és demokratikus kormányzás érvényesülését kívánja elősegíteni Európában és annak szomszédságában.