Sztrájk minden vonalon
Megkezdődött szerdán reggel 6 órakor a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) és a Vasutasok Szakszervezete (VSZ) hatórás országos vasutas sztrájkja. Az autóbuszok kétharmada állt le szerdán reggel hat órakor Vas megyében a Vasi Volán szolidaritás
2007. november 21. szerda 09:54 - Hírextra
A szekszárdi vasutasok felvették a munkátNem sztrájkolnak a vasutasok Szekszárdon, így a Bátaszék-Szekszárd-Sárbogárd vonalon közlekednek a vonatok a szekszárdi állomásfőnök tájékoztatása szerint. Az MTI munkatársa azonban szerda reggel a helyszínen azt tapasztalta, hogy a vasútállomáson nincsenek utasok. Reggel hét óra előtt menetrend szerint beérkezett Bajáról üresen az InterPici, és utas nélkül indult tovább Sárbogárdra. Czinderi Zsuzsanna, a Vasutasok Szakszervezete területi titkára elmondta: valóban elindultak a Baja-Bátaszék-Szekszárd vonalon a vonatok, de azok nem érnek célba, köztes állomásokon fognak megállni. Pécs, Kaposvár, Nagykanizsa és a Balaton körzetében állnak a vonatok, nincs közlekedés - tette hozzá.
Zalában egy-két vonat elindultEgy-egy teher- és személyvonat a sztrájk ellenére is közlekedett reggel a nagykanizsai vasútállomáson, utasok azonban nem voltak a dél-zalai vasúti csomóponton - tapasztalta az MTI tudósítója a helyszínen. A vasutasok munkabeszüntetése idején a szakszervezeti tagok mintegy 70 százaléka nem vette fel a munkát, főként jegyvizsgálók, kocsivizsgálók és motorszerelők - mondta Károlyi Csaba, a Vasutasok Szakszervezete nagykanizsai gépészeti ügyvivője. Más forrásból a távirati iroda úgy értesült, hogy a forgalmi területen nagyjából a dolgozók 30 százaléka sztrájkol. Egy Budapest felől érkező személyvonatot vártak Nagykanizsára, és innen elindítottak egy teherszerelvényt is a reggeli órákban. A szegedi Nagyállomáson szerdán reggel nem lehetett utasokat látni. A Tisza Volán felkészült a megnövekedett forgalomra, tíz mentesítő busz áll készenlétben a sztrájk idejére, de háromnegyed nyolcig nem volt szükség elindításukra - mondta Mező István, a cég személyszállítási igazgatója az MTI-nek. Úgy vélte, az utazók felkészültek a sztrájkra és vagy elhalasztották az utat, vagy máshogy oldották meg.
Félpályás útlezárás a balatoni autópályánál Félpályás útlezárással csatlakozik a szerdai országos tiltakozó akciókhoz az M7-es autópálya balatonkeresztúri felhajtó szakaszán a Civilek a Nemzetért Mozgalom siófoki csoportja - közölte Varga László szervező az MTI-vel. Tájékoztatása szerint a rendőrségen bejelentett, reggel 8-tól 13 óráig tartó demonstrációra - zászlókkal és transzparensekkel - mintegy 20 járművel, több mint félszázan indultak el fél hétkor Siófokról. Útközben többen csatlakoznak a konvojhoz a Balaton déli partján levő településekről, így előreláthatóan 30-40 járművel több mint százan vesznek részt a demonstrációban - tette hozzá. A szervező közölte: "kiállásunkkal tiltakozunk az egészségügy biztosítóknak történő átjátszása, a közoktatás leépítése és szétverése, a vidéki vasúthálózat meggondolatlan leépítése, a termőföld idegen kézre játszása, és az ivóvízkincs kiárusítása ellen".
Országszerte számos közoktatási intézmény is csatlakozik a tüntetésekhezSzinte minden megyében és a főváros minden kerületében marad el ma tanítási óra az iskolákban; a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének felhívására több ezer pedagógus csatlakozott a Liga szakszervezetek által meghirdetett sztrájkhoz.
Az oktatási tárca vezetője nem adott ki egységes miniszteri rendelkezést. Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke kedden elmondta, hogy az oktatási intézmények százas nagyságrendben csatlakoztak a munkabeszüntetéshez, biztosan sztrájkolni fognak a pedagógusok többek között Debrecenben, Nagymaroson, Noszvajon, Hajdúhadházon, s a főváros majd minden kerületében.
Van olyan hely, ahol a pedagógusok száz százaléka nem veszi fel a munkát, s nem pedagógus dolgozók is jelezték csatlakozási szándékukat. A résztvevők 10-15 százaléka jelzett 6 órás sztrájkot, a többi helyen egy-két órás lesz a munkabeszüntetés. Kerpen Gábor közlése szerint a szülőket mindenütt tájékoztatták. Az oktatási tárca tájékoztatása szerint a közoktatásról szóló törvény rendelkezései alapján minden iskolaigazgató maga mérlegelheti, hogy az irányítása alatt lévő iskolában az érintett napon megtarthatók-e a tanítási órák.
Abban az esetben, ha a bejárók magas száma miatt az igazgató arra a következtetésre jut, hogy aznap nem folytatható az oktatás, a közoktatásról szóló törvény alapján rendkívüli tanítási szünetet rendelhet el. Ha erre nincs szükség, a sztrájk miatt az iskolából távol maradó tanulók hiányzását igazolt hiányzásként kell elfogadni. A rendkívüli tanítási szünet elrendelése nem mentesíti az iskolákat az alól, hogy gondoskodniuk kell a tanulók felügyeletéről. Ez azt jelenti, hogy az óvodák, iskolák, kollégiumok kötelesek megtenni minden intézkedést a gyermekek, illetve a tanulók testi épségének megóvása céljából. A nevelési-oktatási intézmények ennek megfelelően nem zárhatják ki a gyermeket, a tanulót az óvodából, iskolából, kollégiumból - hívta fel a figyelmet a minisztérium.
Forrás: MTI