A cisztás fibrózisban szenvedő gyerekek esetében a tüdőátültetés az eddigi elképzeléssel szemben többnyire nem hosszabbítja meg az életet, és inkább árt, mint használ - mutatták ki az 1992-től a 2002-ig tartó időszak elemzésével amerikai kutatók.
2007. november 23. péntek 15:05 - Hírextra
Az Utah-i Egyetem munkatársai a kutatás kezdetén úgy vélték, hogy a tüdőátültetés a legtöbb, cisztás fibrózisban szenvedő gyermeknél használt, de sajnos az átfogó elemzés szerint csalódniuk kellett: elenyésző azon esetek száma, amikor az operáció hasznosnak bizonyult.
Ráadásul az esetek többségében jobb lett volna a beteg állapota, ha nem végzik el az operációt. A vizsgált tíz év alatt az 514 várólistás gyermekből 248-on végezték el a műtétet, s közülük mindössze ötnek javult tőle az állapota.
A kutatásról a New England Journal of Medicine című szakfolyóiratban jelent meg tanulmány (http://content.nejm.org/cgi/content/short/357/21/2143).
A cisztás fibrózis öröklődő betegség, amely leggyakrabban a tüdőt, a hasnyálmirigyet, a májat, a beleket, az arc- és homloküregeket, valamint a nemi szerveket támadja meg.