A kísérletet két, karjukat baleset következtében elveszített betegen végezték el a chicagói Rehabilitációs Intézetben, és az eredményt az Amerikai Tudományos Akadémia folyóiratának (PNAS) internetes változatában ismertették.
A normális mozgató rendszer - amely az agy mozgató kérgéből a gerincvelőbe ér és a csigolyák között lép ki a periferikus idegrendszert alkotva - az amputálás után is megmarad. Az agyi mozgatórendszer irányítása alatt a mellkasi izmok összehúzódnak és mioelektrikus jeleket küldenek a bőrnek - fejtette ki Todd Kuiken, a Rehabilitációs Intézet amputációs osztályának vezetője.
A kutatók azokat az érző idegeket reaktiválták, amelyekkel a kar az amputáció előtt az agyba eljuttatta az érzeteket. A műtét után több hónappal a két páciens újból "érezte" a karját, a hideget és a meleget, és a tapintás is visszatért a művégtag szenzorain, illetve a beteg mellkasán elhelyezett receptorokon keresztül.
A kutatók szerint a rendszert az alsó végtagokra is lehetne alkalmazni.
"Kutatásaink arra irányulnak, hogy egy amputáción átesett beteg egy napon ugyanúgy érezze a művégtagját, mintha a saját testrésze lenne" - mondták.
Az egyik beteg, egy 54 éves férfi esetében, aki mindkét karját elvesztette, négy érző ideget a műtét után kilenc hónappal csatoltak vissza. Öt hónappal ezután a férfi érezte az elveszett karját, amikor a mellkas bizonyos pontjait megérintették.
A másik páciens, egy 24 éves nő esetében a beavatkozást a balesete után 15 hónappal hajtották végr. Ő az érző idegek visszacsatolása után négy hónappal érezte a kezét és a csuklóját.
A kutatók ugyanakkor rámutattak, hogy az eljárással a műtét előtti valamennyi érzékelést nem lehet helyreállítani.