A Műfajok határok nélkül alcímmel meghirdetett program keretében két, egymást kiegészítő rendezvényre látogathatnak el a zenebarátok - közölte az oktatási intézmény az MTI-vel.
Mindkét műsorfolyam a kultúrák egymásra hatását, a műfajok keveredését és sokszínűségét kívánja bemutatni, különféle hangversenyekkel és előadásokkal.
A fesztivál fő témája a roma zenekultúra és annak az európai, illetve magyar zenekultúrára gyakorolt hatása. A cím arra az értékes zenei hagyományra utal, amely Haydn és Mozart műveiben is megmutatkozik: alla ungarese, alla zingarese (vagyis: magyarosan, cigányosan) jelöléssel több kompozíciójukban találhatók táncos jellegű tételek.
A Zeneakadémia Nagytermében december 6-án gálakoncertet tartanak. A nagyszabású hangversenyen világjáró muzsikusok működnek közre: Babos Gyula, Bangó Margit, Borbély Mihály, Dráfi Kálmán, Kathy-Horváth Lajos, Lukács Miklós, Sánta Ferenc, Szakcsi Lakatos Béla, Lakatos Miklós és zenekara, Nyári Károly triója. A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola és Gimnázium Szimfonikus Zenekarát Szabó Tibor vezényli.
December 8-án az érdeklődők beülhetnek az iskolapadokba: a zenekultúra rajongói egy "iskolai nap" részesévé válhatnak. A Nagymező utcai intézményben sok érdekes kérdésről kaphatnak információkat, például a cimbalom történetéről, továbbá arról, hogy Sarasate népszerű műveinek milyen magyar forrásai voltak.
A tematikus és beszélgetős hangversenyek mellett - meghívott vendégek közreműködésével - a diákokat hallhatja zenélni a közönség. Az esti zárókoncert helyszíne ismét a Zeneakadémia, a kisteremben Ha:ndel, Mozart és Mendelssohn művei szólalnak meg.
A programsorozat védnöke Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa és Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora.